Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Откриха три откраднати картини на Бейкън

Десет души са арестувани, но две платна все още липсват

Този двоен портрет е една от картините на Бейкън, открити от полицията. Снимка: ЕПА/БГНЕС - Откриха три откраднати картини на Бейкън

Този двоен портрет е една от картините на Бейкън, открити от полицията. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Испанската полиция е открила три от петте картини на Франсис Бейкън, откраднати през 2015 г. Петте работи на родения в Ирландия британски художник са оценявани на повече от 25 милиона евро, пише Би Би Си.

Десет души са арестувани в рамките на разследването. Платната бяха откраднати от мадридската къща на Хосе Капело, приятел на Бейкън. Случаят се смята за най-големият обир на съвременно изкуство в Испания.

Освен петте картини, крадците бяха откраднали и сейф, в който е имало бижута и други ценни предмети. По време на взлома Капело е бил в Лондон. Разследването продължава и в момента.

Сега трите картини са били открити, след като испанската полиция е получила сигнал от лондонска организация, специализирана в проследяването на изчезнало изкуство. С нея се свързал човек от Барселона, от когото е било поискано да идентифицира едно от откраднатите произведения. Той изпратил по имейл снимки на картината, на които се виждал и подписът на Бейкън на гърба. Това предполага и че фотографиите са направени след обира.

Като установили кой е използваният фотоапарат, властите стигнали до професионално фотографско студио и арестували един от предполагаемите обирджии. Няколко негови съучастници също са задържани. Седем от арестите са извършени в Мадрид през май 2016-а, а други три – този януари.

Роден в Дъблин през 1909 г., Бейкън няма художествено образование. Въпреки това той се превръща в един от най-обещаващите творци на своето време. Умира от сърдечен удар през 1992-а, на 82 години. През 2013-а негова картина, изобразяваща приятеля му и колега Лушън Фройд, се превърна в най-скъпо продаденото на търг произведение на изкуството – 142 милиона долара.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

Bookshop 728×90