Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Не е гроб на Ромул, а негов паметник

Липсват кости в саркофага, открит под стълбището на Курия Юлия в Рим

Сградата Курия Юлия (с покрива в дъното), където по римско време e заседавал Сенатът. Снимка: Археологически комплекс „Колизеум“ - Не е гроб на Ромул, а негов паметник

Сградата Курия Юлия (с покрива в дъното), където по римско време e заседавал Сенатът. Снимка: Археологически комплекс „Колизеум“

Саркофагът, открит при разкопки под стълбището на Курия Юлия на Римския форум, раздели историците в Италия – едни са убедени, че това е мястото, където са били погребани останките на основателя и първи владетел на Рим, а други отхвърлят тази хипотеза.

Археологически комплекс „Колизеум“ представи пред журналисти на 21 февруари саркофаг, дълъг 140 см, с прилежащ каменен олтар. Още преди това обаче редица издания съобщиха, че археолози са открили гроба на Ромул. Научната експедиция е под ръководството на Джакомо Бони.

Вижте още: ОТКРИТ Е ГРОБЪТ НА РОМУЛ? (СНИМКИ)

В саркофага не са намерени кости, а и твърдението за гроб противоречи на преданията, че Ромул е убит от гневни сенатори и след това останките му са разпръснати. Според друг мит тялото му е било отнесено в рая от римското божество Квирин.

Саркофагът и олтарът са датирани от VI в. пр. Хр. Според легендите Ромул основава града на хълма Палатин през 753 г. пр. Хр., след като убива брат си Рем. Специалистите се съмняват дори в съществуването на двамата братя. Но докато за повечето учени откритието под Курия Юлия е значимо, мнозина смятат, че това е символичен, а не реален гроб.

Това не е гробът на Ромул, а място, където е почитан култът към Ромул, кенотаф*“, коментира Алфонсина Русо, директор на Археологическия парк.

Русо е на мнение, че „във всеки мит се крие малко истина“ и вярва, че Рим наистина е основан от герой.

Лазерно сканиране показва точното място, на което са намерени саркофагът и олтарът в памет на Ромул. Визуализация: Археологически комплекс „Колизуем“


*Кенотаф – надгробен паметник без гроб на място, което не съдържа тленни останки на покойния, символичен гроб

ГРЕДИ АССА. ПЪТУВАНИЯ 27 февруари – 5 май 2024 г.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

Bookshop 728×90