Международна група астрономи от Швейцария, Франция и Германия, изучавала диаманти, намерени във вътрешността на метеорита „Алмахата Сита“, стигнала до извода, че небесното тяло е било част от разрушена протопланета с размерите на Меркурий или Марс, някога съществувала в Слънчевата система. Резултатите от проучването са публикувани в списание Nature Communications.
Метеоритът с големи диамантени кристали беше част от астероида 2008 TC3, който падна в Нубийската пустиня в Судан през 2008 г. Той се отнася към урелитите – метеорити, образувани от едрозърнести породи – оливин и пироксен. В него бе открита висока концентрация на въглерод под формата на графити и диаманти.
Учените са пресметнали, че за образуването на диамантите, намерени в „Алмахата Сита“, е било необходимо налягане от над 20 гигапаскала. Това указва, че кристалите не са могли да възникнат в резултат от стълкновението с повърхността на Земята, а са се образували в недрата на голямо небесно тяло.
Това тяло най-вероятно е било планетезимал (зародиш на планета). Ако протопланетата е била не по-малка от Меркурий, диамантите биха се образували в центъра ѝ. Ако размерите ѝ са били сравними с тези на Марс – тогава кристалите щяха да се сформират по границата на ядрото и мантията. Според учените, резултатите от изследването са първото надеждно доказателство за съществуването на вече изчезнала планета в Слънчевата система.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение