Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Открито е предсмъртното послание на крал Чарлс I

Английският крал прекарвал времето преди екзекуцията си в четене на книги

Чарлс I (1600 – 1649) е крал на Англия от 1625-а до 1649 г., когато е екзекутиран. Автор на портрета (детайл) е придворният художник Антонис ван Дайк.  - Открито е предсмъртното послание на крал Чарлс I

Чарлс I (1600 – 1649) е крал на Англия от 1625-а до 1649 г., когато е екзекутиран. Автор на портрета (детайл) е придворният художник Антонис ван Дайк.

„Докато дишам, се надявам”, гласи последното послание на крал Чарлс I, открито в книга, за която се смята, че е едно от последните четива на монарха преди да тръгне към гилотината. „Кралицата на феите”, английска поема от Едмънд Спенсър, е между съкровищата, открити в библиотека в град Уест Хорсли, които британският тв водещ Бамбър Гаскойн продава на търг, пише „Гардиън”.

Гаскойн не подозирал, че това издание на „Кралицата на феите” носи подписа на Чарлс I на форзаца.

„Просто изглеждаше като интересно първо издание, може би ценно за колекционер – казва водещият. – Но по почерка и фразеологията „Сотбис” откриха, че това е една от книгите, които Чарлс I е чел, докато е чакал екзекуцията си.“

Мотото е на латински („Dum spiro Spero“) и подписано с инициали „CR“.

„Пишел е кратки криптирани послания в книгите си като че ли за бъдещето – добавя Гаскойн. – Това е като писмо в бутилка и „Сотбис” го отвориха.”

Посланието на Чарлс I. Снимка: „Сотбис“

Когато пралеля му Мери, херцогиня на Роксбърг, почива през 2014 г. на 99-годишна възраст, тя завещава на Гаскойн рушащо се имение от XV в. Той обаче не заживява там, а решава да го превърне в център за изкуство и култура, затова прехвърля собствеността на благотворителна организация.

Библиотеката в къщата била огромна – една част от книгите е дарена на колеж в Кеймбридж, но голяма част от изданията остават там. Затова водещият се обръща към аукционната къща, за да установят дали сред томовете има ценности, които с продажбата си биха увеличили сумата за ремонт на имението.

Рафтовете били претрупани с книги, а между тях била и епичната поема на Спенсър – преди да се озове в библиотеката на херцогиня Мери, тя принадлежала на Томас Хърбърт, пазач на килията на краля, когато той бил затворник на остров Уайт (1647-1648).

„Това е много отличителен почерк и има инициалите CR отдолу. Те се намират в много от книгите на Чарлс I от затворническите му години… Когато ги видяхме, си казахме „Боже мой!”, споделят от аукционната къща.

В мемоарите на пазача Хърбърт е отбелязано, че „Светото писание е книгата, която носела най-голямо удоволствие” на английския крал. „Кралицата на феите” обаче „повдигала духа му след сериозни размишления”.

Книгата с посланието е оценена между 30 и 50 хил. паунда.

След останалите находки от имението са рядка книга от Флорънс Найтингейл за Кримската война. Отпечатана е в изключително малко бройки и никога не достига книжарниците. Смята се, че била дадена на дядото на Мери, който неуспешно ухажвал медицинската сестра и бил във викторианските литературни среди в Лондон. Други открития са писма от Чарлс Дикенс, Томас Харди и Елизабет Гаскел, приложени към техни произведения.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)

Bookshop 728×90