Голям нов музей, посветен на находките от Помпей, ще отвори врати в Неапол. Институцията ще бъде клон на Националния археологически музей в Неапол (MANN), който със своите 40 хил. артефакти дава най-пълна картина за живота в града, обречен на гибел от изригването на Везувий. Очаква се музеят да заработи през 2026 г., съобщава „Евронюз“.
Италианското министерство на културата ще инвестира в проекта 148 млн. евро с идеята вторият музей за Помпей да увеличи притока на туристи в града. Сградата, в която ще се помести MANN 2, се намира на около 2 километра от оригиналния музей и в момента се преобразява – за целта се използва незавършен комплекс от XVIII век, първоначално предвиден за хоспис за бедни. Зданието е поръчано от Шарл III дьо Бурбон, първия крал на Неапол. Така и не влиза в употреба по предназначение, по-късно се използва за затвор, а в последните години тъне в разруха.
Националният археологически музей в Неапол отваря врати през 1777 г., но днес има проблем с ограниченото експозиционно пространство за твърде голямата си колекция. Новият клон предоставя нови 10 хил. кв. м, а сградата на бившия хоспис е най-известна с фасадата си с дължина 400 метра. Тъкмо заради това е забележителност: позната още като Палацо Фуга на името на архитекта си, постройката е с най-дългата фасада в Европа.
В MANN 2 ще бъдат разположени забележителни находки, дълги години непоказвани пред публика или изцяло непознати, тъй като са съхранявани в хранилищата на Националния археологически музей. Голяма част от тях идват от колекцията на Франческо Сантанджело, аристократ и политик от XVIII в., който събира най-голямата колекция с вещи от Помпей и околността. Важен елемент от експозицията ще бъде не само животът в Помпей преди погребването му през 79 г., но и след това – дейността по разкопките и проучването на местността.
Разходката на посетителите ще започва с дигитална възстановка на изригването на Везувий и ще продължи през мултимедийна реконструкция на първите прокопани тунели при разкопките. В отделни стаи ще бъдат експонирани цели зали и сгради, като Къщата на цитариста, Къщата на трагичния поет и други домове от Помпей, запазени във времето.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение