Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Отвратената Сузана влезе при краля на Англия

Случайно идентифицирана в кралската колекция на Чарлс III, след като първо е приписана на френски художник

Артемизия Джентилески, „Сузана и старците“, 1610 г. Снимка: Уикипедия - Отвратената Сузана влезе при краля на Англия

Артемизия Джентилески, „Сузана и старците“, 1610 г. Снимка: Уикипедия

Картина на Артемизия Джентилески, съхранявана под чуждо авторство повече от век, ще бъде представена пред публика в Уиндзорския замък. „Сузана и старците“ се съхранява в Хемптън Корт повече от 100 години, след като първоначално експертите погрешно я приписват на френски художник. Рядката творба на художничката от XVII век е била преоткрита при ревизия на Хемптън Корт, собственост на крал Чарлс III, съобщава Би Би Си.

Произведението, което се е нуждаело от незабавна реставрация, изобразява младата Сузана, извърната в отвращение от похотливите погледи на двама далеч по-възрастни мъже, наблюдаващи я, докато се къпе. Библейският сюжет има автобиографичен елемент – самата Артемизия е изнасилена от близък приятел на баща си, когато е тийнейджърка.

Вижте още: ПЪРВАТА ФЕМИНИСТКА В ИЗКУСТВОТО

„Артемизия е силна, динамична фигура и изключително надарена художничка – коментира Анна Рейнолдс, изследовател на кралската колекция с картини. – Нейните героини, включително и Сузана, гледат от платното със същата решителност, която показва и Артемизия на световната арт сцена от XVII век.“

Според една от теориите „Сузана и старците“ е била поръчана от Хенриета Мария, съпругата на Чарлс I, докато била бременна. Това твърдение се подкрепя и от брандираните букви CR (съкратено от Carolus Rex), доказателство, че картината е била в колекцията на Чарлс I. Според кураторите не е преувеличено да се твърди, че това е била любимата картина на кралицата, отбелязва „Татлър“.

След реставрацията си „Сузана и старците“ ще бъде временно изложена в стаята за четене в Уиндзорския дворец в компанията на две други картини – „Автопортрет като алегория на живописта“ на Артемизия и „Йосиф и жената на Потифар“ на баща ù Орацио Джентилески.

Стаята за четене в Уиндзорския дворец. Снимка: Royal Collection Trust / © His Majesty King Charles III 2023

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)

ДС