Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Овчаров показа хобитовите къщи в Перперикон

Толкин е участвал при разкопките на подобно селище в Англия, твърди българският археолог

Подобен тип полуземлянки е имало в България до началото на ХХ век, твърди Николай Овчаров. Снимка: Стопкадър от Би Ти Ви - Овчаров показа хобитовите къщи в Перперикон

Подобен тип полуземлянки е имало в България до началото на ХХ век, твърди Николай Овчаров. Снимка: Стопкадър от Би Ти Ви

Николай Овчаров показа днес жилищата от XIII-XIV век на Перперикон, които нарече „хобитови къщи“, съобщава БТА.

Комплексът е от над 100 жилища, а до момента археолозите са разчистили десетина от тях. Те са били полувкопани в земята, без фасада и извисяващи се стени. Построени са сред останките на заобикалящите ги антични храмове. Според Николай Овчаров, жилищата са се състояли от една обща стая, понякога е имало и втора. Квадратурата на всяко от тях е между 15 и 22 кв. м и са били домове за цели семейства и техните животни.

Подобни полуземлянки са били запазени до началото на ХХ век, главно в Северна България, и са били без керемиди, с паянтова конструкция и отгоре покрити със слама и пръст, казва още археологът.

Вероятно към средата на XIV век сградите са изоставени. Според предположенията на археолозите, това е периодът на чумната епидемия от първата половина на века, когато се обезлюдяват много селища.

Николай Овчаров обясни и сравнението на полуземлянките с хобитови жилища. Археологът наскоро посетил Нова Зеландия, където разгледал декорите на трилогията на Питър Джаксън „Властелинът на пръстените“. Направило му впечатление колко много хобитовите домове приличат на тези, които намира в Перперикон. Тогава направил аналогията и се сетил, че Толкин, макар и филолог, понякога работел на разкопки.

Когато Толкин пише тази прочута книга, всички знаем, че тя е била изградена на базата на скандинавската и англосаксонската митология. Публикувано изследване показва, че самите къщи са взети от английското минало“, казва Овчаров.

Той твърди, че авторът на „Властелинът“ е присъствал, когато британският археолог Мортимър Уилър е открил в Англия селище от римския период, където по-късни домове били строени в стари римски сгради.

Тези дупки са направили впечатление на Толкин, откъдето най-вероятно идва неговата идея за „град на хобитите“, коментира Николай Овчаров.

Вижте още: НИКОЛАЙ ОВЧАРОВ ОТКРИ „ГРАД НА ХОБИТИ“ В ПЕРПЕРИКОН

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)

Време усукано