Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Пълен списък на номинациите за наградите „Христо Г. Данов” за 2023 г.

Няма номинирани за представяне на българска книга и книгоразпространение

Статуетката на наградата „Христо Г. Данов“ с автор Диана Райнова, внучка на Николай Райнов и дъщеря на живеещия в Париж скулптор Боян Райнов. Снимка: Гани Радев/Уикипедия - Пълен списък на номинациите за наградите „Христо Г. Данов” за 2023 г.

Статуетката на наградата „Христо Г. Данов“ с автор Диана Райнова, внучка на Николай Райнов и дъщеря на живеещия в Париж скулптор Боян Райнов. Снимка: Гани Радев/Уикипедия

Вече са известни номинациите за Националната литературна награда „Христо Г. Данов“ за 2023 г., съобщиха от община Пловдив. Тази година претендентите за престижното отличие са по-малко от обикновено. Вместо обичайните 9 категории, тази година са посочени кандидати в 7. Няма номинирани за „Представяне на българска книга“ и за „Книгоразпространение“. В областта на детската литература номинациите са само две. Все още не е ясен и носителят на Голямата награда за цялостен принос, който се определя от Министерството на културата.

Журито, което както обикновено, се обявява едва по време на награждаването, изтъква в раздел „Художествена литература“ трима автори – Красимир Димовски с „Ловецът на русалки“ (изд. „Хермес“); Любомир Халачев с „Портрет на непозната жена“ (изд. „Захарий Стоянов“) и Николай Терзийски със „Звезди под клепачите“ (изд. „Жанет 45“).

Три са издателствата, номинирани за наградата – „Лист“, „Фама“ и „Точица“.

При преводите са отчетени постиженията на Валентина Бояджиева за романа на нобеловата лауреатка Ани Ерно „Годините“ (изд. „Лист“), Кирил Кадийски за новата преводна интерпретация на „Ад“ на Данте (изд. „Колибри“) и Нина Венова, превела „Градове на хартия. Животът на Емили Дикинсън“ на Доминик Фортие (изд. „Лабиринт“).

Сериозни автори и трудове са посочени в категорията „Хуманитаристика“. Тримата номинирани са проф. Боянка Арнаудова за най-мащабния обзор на българските оперни гласове в златните времена на оперното изкуство „Златният век на българската опера“ (изд. „Лист“), Антоанета Дончева за първата монография върху Самюъл Бекет в българската академична култура „Самюъл Бекет: сияйното отсъствие“ (изд. „Изток-Запад“) и Ивайла Александрова за документалния роман за Никола Вапцаров „Оловна тишина. Историята на един разстрел“ (изд. „Жанет 45“).

В детската литература са предложени Виктор Самуилов за „Вдън прогледния мрак“ (изд. „Жанет 45“) и Юлия Спиридонова за „Сянката на Щуреца“ (изд. „Кръгозор“).

В областта на книжния дизайн награди очакват Капка Кънева („Книга на безпокойството“ на Фернандо Песоа, изд. „Кръг“), Невена Ангелова („Вдън прогледния мрак“ на Виктор Самуилов, изд. „Жанет 45“) и Тоня Горанова, която е илюстрирала собствената си книга „Роди се Младенец“ (изд. „Колибри“).

За библиотечното дело номинации имат Академична библиотека НАТФИЗ и Регионална библиотека – Сливен.

Националната награда „Христо Г. Данов“ е българска литературна награда, която се присъжда ежегодно по случай 24 май за принос към националната книжовна култура. Учредена е през 1999 г. от Министерство на културата, Националния център за книгата и Община Пловдив. Тази година церемонията по награждаването ще се състои на 16 юни в къщата музей „Христо Г. Данов“ в Пловдив.

ГРЕДИ АССА. ПЪТУВАНИЯ 27 февруари – 5 май 2024 г.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

ДС