Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Палестинска българка пя на откриването на фестивала „Сан Ремо“

Мира Ауад изпълни „Imagine“ на Джон Ленън заедно с израелката Ноа

Мира Ауад (вдясно) и Ноа на откриването на фестивала в Сан Ремо. Снимка: ЕПА/БГНЕС - Палестинска българка пя на откриването на фестивала „Сан Ремо“

Мира Ауад (вдясно) и Ноа на откриването на фестивала в Сан Ремо. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Фестивалът на италианската песен в Сан Ремо започна на 11 февруари с видеообръщение на папа Франциск, след когото заедно пяха българопалестинка и израелка, съобщи „РАИ Нюз“.

Преди да бъдат представени 29-те конкурсни песни, папата се обърна към публиката с думите:

Музиката е красота, музиката е инструмент на мира. Тя е език, който всички народи, по различен начин, говорят и който достига до сърцето на всички. Музиката може да помогне за съвместното съжителство на народите. Мисля си в този момент за майка ми, която ми обясняваше някои оперни арии, която ме научи на чувството на хармония и на посланията, които музиката може да отправи. Днес в света има толкова много деца, които не могат да пеят, не могат да възхваляват с песен живота, деца, които плачат и страдат заради несправедливостите в света, заради толкова много войни, които има по света, заради ситуациите на конфликт. Войните унищожават децата. Нека не забравяме, че войната е винаги едно поражение. Най-много желая да видя онези, които се мразят, да си стиснат ръка, да се прегърнат и да кажат с живота си, с музиката и песента, че мирът е възможен“, заяви католическият първосвещеник.

След неговото обръщение на сцената излязоха израелската певица Ноа и родената в Северен Израел палестино-българска певица Мира Ауад. Двете изпълниха песента на Джон Ленън „Imagine“. А след това отправиха послание за надежда за мир в Близкия изток.

Ние, творците, нямаме задължение да описваме реалността, а да си представяме каква реалност можем да създадем. Искаме цялото човешко семейство да живее в сигурност. Представяме си просперитета и помирението. Представяме си как след една година ще се върнем тук и ще празнуваме едно истинско споразумение за мир“, казаха двете певици на италиански.

Мира Ауад е родена преди 50 години в Раме, палестинско село в Северен Израел. Баща ù е палестинец и лекар, а майка ù Снежанка Изворска е българка. Родителите ù се срещнали, когато баща ù учел медицина в България. Мира има и двама братя. Тя е израснала в политически ангажирано семейство с високи хуманни ценности.

Мира започва да пее от ранна възраст. Сценичният ù дебют е на 9 години. Повлияна е силно от арабската музика, но и от българския фолклор, както и от изпълнители като Джони Мичъл, Питър Гейбриъл, „Пинк Флойд“, от музиката на средиземноморския регион – гръцка, ливанска, турска и испанска. На 15-годишна възраст Мира започва да пише свои собствени песни, които са смесица от различни музикални влияния. На 17 пее с рок групата „Самана“. На 18 Мира постъпва в университета в Хайфа, където в продължение на две години учи изящни изкуства и английска литература, междувременно свири с групата си. След това се премества в Тел Авив и учи музика в училището за джаз и съвременна музика „Римон“. По-късно учи и в театрална академия. Участва в семинари за театрална импровизация в Израел и Великобритания.

От ранна възраст Мира защитава правата на жените и правото на равнопоставеност на палестинците, живеещи в Израел. Мира брани и каузата на човешката солидарност и екологичното съзнание. Днес тя продължава да е активист в тези области, се казва в кратка биография в личния ù сайт.

Фестивалът „Сан Ремо“ продължава до 15 февруари. Водещ е творческият му директор Карло Конти. След първата фестивална вечер челната петорка се оформи от изпълненията на Брунори Сас, Джорджа, Лучо Корси, Симоне Кристики и Акиле Лауро. Специален гост в първата фестивална вечер беше Джованоти.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)

ДС