Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Парис от Източен Берлин търси красота

Фотографска изложба в СГХГ представя кадри на Хелга Парис, свидетел на живота в Източна Германия

Автопортрет в огледалото. Снимка: Хелга Парис - Парис от Източен Берлин търси красота

Автопортрет в огледалото. Снимка: Хелга Парис

Красотата на баналното ежедневие вдъхновява най-новата изложба в Софийската градска галерия. Фотографската експозиция „Хелга Парис. Фотографии“ представя работата на слабо известната у нас германка, чиито кадри разказват за източногерманското ежедневие от края на 60-те до 90-те години на ХХ век, когато Германия най-сетне се обединява. Откриването ще се състои на 19 септември от 18 ч. в присъствието на кураторката Инка Шубе.

Ще бъдат представени около 130 черно-бели фотографии на самоуката фотографка, придружени от кратки обяснителни текстове и филмов портрет. Парис си отиде през февруари тази година на 85 години и оставя значима следа в германската фотография. Тих свидетел на Втората световна война като дете и следвоенна Германия в зряла възраст, в нейните кадри всичко изглежда живо, диша, усеща се: не само хората и животните, но и къщите, улиците, пейзажите и вещите.

Като вдъхновение на своите композиции тя посочва живописта на Макс Бекман и Френсис Бейкън, следвоенното италианско и френско кино, театъра и литературата – независимо дали фотографира някогашния работнически квартал „Пренцлауер Берг“ в Източен Берлин или индустриалния град Хале, или пътува из България, Грузия, Румъния, Полша и Италия.

Деца от Париж. Снимка: Хелга Парис

Родена в Голнов (Померания) през 1938 г., Парис първо учи моден дизайн, но постепенно започва да изследва медията на фотографията автодидактично през 1964 г. Творческият ú език специалистите характеризират с поетична близост, която отказва всякакво тълкуване или идеологизиране. Фотографката се интересува от всекидневните, понякога съвсем банални моменти на общуване: отношения, погледи, жестове, движения, повърхностни структури и пространства, които разказват за обстоятелствата, историите и преживяванията на хората и нещата, както и за начина на справяне с тези обстоятелства.

Кадър от Ню Йорк. Снимка: Хелга Парис

Пътува много – до Трансилвания (тогава Народна република Румъния) и Грузия (тогава част от СССР), до Волгоград (Русия) и Ню Йорк (САЩ)… С чужденците тя скъсява дистанцията със същата безпристрастност, както го прави със своите съседи, младежите в Берлин, работничките в модния текстилен комбинат или къщите и лицата в индустриалния Хале.

Поглед към работническия квартал „Пренцлауер Берг“ в Източен Берлин. Снимка: Хелга Парис

С изключение на няколко поръчки Хелга Парис работи единствено по своя инициатива. В ГДР не съществува пазар за подобни фотографии. Въпреки това творбите ù са популярни още преди обединението на двете германски държави. Хелга Парис е член на Академията на изкуствата и е удостоена с наградата на Берлинската галерия „Хана Хьох“.

Изложбата се организира от Ifa (Институт за външни отношения) в Софийската градска художествена галерия в партньорство с „Гьоте-институт България“.

Експозицията ще представи съпътстваща програма с безплатни галерийни турове, в които Жени Дечева ще разкаже повече творчеството на Хелга Парис. Те ще се проведат в съботните 28 септември, 19 октомври, 2 и 23 ноември.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg