Група руски художници, избягали в Европа заради антивоенната си позиция, организира неоторизирана изложба в Центъра „Помпиду“ в Париж, разказва изданието „Медуза“. Акцията бе наречена „Cellule“ („клетка“ на френски) и в нея участваха 21 артисти – както известни, така и начинаещи автори.
Центърът „Помпиду“, най-важната институция за съвременно изкуство във Франция, на 17 март отваря както обикновено в 11 часа. Руските художници, дошли в часа на отварянето, се правят, че не се познават. За да не може охраната да забележи „нахлуването“, инициаторът на проекта, художникът с псевдоним Максйм, предварително изпраща инструкции на участниците в Телеграм. Препоръчва им да се разпръснат във фоайето, а в гардероба с шкафовете за съхранение да влизат по двама, в строг ред. Клетките в гардероба на „Помпиду“ са необичайни – те са прозрачни, осветени са в зелено, когато са свободни, и в червено, когато са заключени. Всеки участник е имал по една минута да разположи в шкафа своя творба, а от вътрешната страна на прозрачната вратичка да залепи етикет със заглавието.
Планът обаче не успява да проработи – сътрудниците на арт центъра веднага настояват „самозванците“ да разтурят изложбата. Но участниците очаквали журналисти, поканени от самите тях за 7 вечерта. Затова Максйм и художничката Федора Акимова не махат творбите си, а слагат при тях дрехи и чанти, за да не се различават от съседните шкафчета. Малко преди 7 часа художниците взимат от клетките излишните вещи и връщат на експозицията предишния ú вид. Така експозицията съществувала два часа и половина – половин час при откриването и два часа в края на деня.
В „Cellule“ са участвали 21 артисти, както млади и неизвестни, така и успешни автори като Алиса Горшенина и Федора Акимова, чиито творби са били на изложби в известния музей за съвременно изкуство в Москва „Гараж“.
Повечето творби са били с очевиден политически подтекст. Акимова е демонстрирала два свои безполезни паспорта – недействителен украински и ненужен руски. Живописецът Павел Отделнов, автор на безлюдни и безрадостни пейзажи, е изложил картонени силуети на четирима представители на руските служби, в сцена от кордебалета на „Лебедово езеро“. Андрей Кузкин, известен със скулптурите си от хляб, е сложил в прозрачната кутия малка фигурка от хляб в дрехи с по-голям размер – изразителен образ на самотния и безпомощен пред системата човек.
Други автори използвали мястото, където се провеждала неоторизираната изложба. Медиахудожникът Евгений Гранилшчиков е написал 3 музикални композиции, които пускал една след друга по телефона, заключен в шкафчето. Соня Андрюс поставила в кутията гърненце с бобово стъбло, отвеждащо към приказката за Джак, изкатерил се при великаните.
В една от клетките художниците поставили съпровождащ експозицията текст на английски език, в който било обяснено, че всички участници са емигранти от Русия, обявяващи се против войната с Украйна и че изложбата съвсем целенасочено е планирана за последния ден от президентските избори в Руската федерация.
Подобни „партизански изложби“ не са ново явление. През 70-те години фотографът Харви Стромберг лепи в залите на Музея за модерно изкуство МОМА в Ню Йорк стикери, маскирани като превключватели и ключалки. През 1995 г. Олег Кулик се преоблича като куче и „пази“ от посетители изложбата в „Кунстхаус“ в Цюрих, където творби на Нико Пиросмани са показвани заедно с картини на Деймиън Хърст. През 2021 г. стрийт артистът Владимир Абих обикаля през нощта по парижките улици и прожектира през прозорците на музеите свои творби по стените им.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение