Сам Рокуел грабна първия „Оскар“ в 90-ата церемония по раздаването на Академичните награди за поддържащата си роля в „Три билборда извън града“. Един от двата филма, от които тази нощ се очакват най-много победи.
Шоуто започна с няколко не особено остроумни шеги на водещия Джими Кимъл, който предупреди гостите да не стават веднага, щом чуят името си, за да не се повтори неловката ситуация от миналата година, когато продуцентите на „Ла Ла Ленд“ излязоха за наградата за най-добър филм, но се оказа, че тя всъщност е за „Лунна светлина“. Церемонията тече без специален дрескод, повечето не носят дори значките #Time’sUp.
Не след дълго първа статуетка получи „Най-мрачният час“ – отличен за грим и прически заради удивителното преображение на Гари Олдман в образа на Уинстън Чърчил.
„Оскар“ за костюми получи „Невидима нишка“, с което „Формата на водата“ направи първия си пропуск. Призьорът не е голяма изненада, тъй като модата е в центъра на сюжета на филма на Пол Томас Андерсън.
„Икар“, филмът на Брайън Фогел, който изследва един от най-големите допинг скандали – в руския спорт, спечели статуетката за пълнометражен документален филм.
Последва изпълнение на Мери Джей Блайдж – единственият засега случай на човек в историята на оскарите, номиниран едновременно за песен и за поддържаща роля („Мъдбаунд“).
„Дюнкерк“, филмът с най-много номинации след „Формата на водата“, получи награда за звуков монтаж… минути по-късно и за звуков микс.
Сценографията на „Формата на водата“ бе оценена с „Оскар“, втори за филма… Остават му още доста възможности.
Чилийският „Фантастична жена“ спечели статуетка за чуждоезичен филм – първият „Оскар“ за филм с транссексуална актриса в главната роля.
Наградата за поддържаща женска роля отиде у Алисън Джени, за образа на майка-чудовище в „Аз, Тоня“.
Поредната награда за нещо, което се случва за първи път – баскетболист от NBA взе „Оскар“ за късометражен анимационен филм! Кобе Брайънт за Dear Basketball. Това е малка изненада, предвид обвинението за Брайънт през 2003-а за сексуален тормоз. Но в случая бе постигнато извънсъдебно споразумение с жертвата. В залата на церемонията Брайънт се размина с каквато и да е отрицателна реакция – според „Гардиън“ обаче в нюзрума на „Долби тиътър“ се е разнесло гневно мърморене.
Оскарът за пълнометражен анимационен филм отиде у създателите на пътешествието към света на мъртвите „Тайната на Коко“.
Наградата за визуални ефекти бе присъдена на „Блейд Рънър“.
„Дюнкерк“ поведе в наградите със статуетката за монтаж – и дотук вече има три. Водещият Джими Кимъл изтъкна важната роля на монтажа, като се пошегува, че преди да влезе в монтажната „Дюнкерк“ е бил романтична комедия с Рийз Уидърспун.
Преди да започне раздаването на последните 9 най-важни награди, „Формата на водата“ остана с шанс да спечели „Оскар“ в шест категории. А „Три билборда…“ има очаквания за четири отличия.
Три от жертвите на Харви Уайнстийн – Ашли Джъд, Анабела Шиора и Салма Хайек – излязоха на сцената, за да заявят, че времето свърши (#Time’sUp) и поздравиха смелите жени, които не замълчаха, че са преживели сексуално насилие.
„Призови ме с твоето име“ донесе „Оскар“ за адаптиран сценарий на 90-годишния Джеймс Айвъри.
Наградата за оригинален сценарий получи Джордан Пийл за „Бягай!“, много отдавна не се е случвало създателят на един филм да получи още с дебюта си номинации за най-добър режисьор, най-добър оригинален сценарий и най-добър филм.
След 12 номинации, започнали още през 1995 г. с „Изкуплението Шоушенк“, на 13-ия път операторът Роджър Дийкинс спечели „Оскар“ за „Блейд Рънър“.
За най-добра музика оскарът отиде у Александър Деспла за „Формата на водата“, а за най-добра песен – при „Remember Me“, второ отличие за „Тайната на Коко“. „Междузвездни войни: Последните джедаи“ остана без нито един „Оскар“, но пък при приходи от над 1 милиард и 300 милиона долара това надали е повод за огорчение.
Гиейрмо дел Торо получи оскара за най-добър режисьор – трети за „Формата на водата“. Получавайки статуетката, Дел Торо отбеляза, че е имигрант и подчерта приноса на мнозина още големи личности в американското кино, също имигранти като него.
„Оскар“ за главна мъжка роля бе присъден на Гари Олдман, за превъплъщението му в образа на Чърчил.
„Бих искал да поздравя сър Уинстън Чърчил за това великолепно пътуване“, каза Гари Олдман. Актьорът сподели признателността си към още много хора и завърши с благодарности към 99-годишната си майка:
„Сложи чайника, нося ти оскара“.
Франсис Макдорманд стана носител на „Оскар“ за главна женска роля за „Три билборда извън града“.
„Благодаря на Макдона, ние сме хулигани, пък виж какво направихме“, заяви Макдорманд.
След това актрисата помоли всички номинирани жени в залата да станат, да се огледат, защото „всички имате истории, които трябва да бъдат разказани“. И приклекна пред тях в реверанс.
На финала излязоха актьорите Фей Дънауей и Уорън Бийти, които миналата година отвориха грешния плик с „Ла Ла Ленд“. Този път нямаше грешка с името на най-добрия филм: „Формата на водата“.
„Посвещавам този „Оскар“ на всички млади кинематографисти, които ни учат как да правим кино“, каза Дел Торо.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение