Австралийски и германски учени описаха основния път на заселването на Австралия, изследването им е публикувано в списание „Нейчър“.
Аборигените представляват една от най-дългите просъществувалите без прекъсване известни културни общности. Археологическите доказателства сочат, че Австралия и Нова Гвинея са били първоначално заселени преди около 50 хиляди години; въпреки това се знае малко за процесите, стоящи в основата на огромното езиково и фенотипно разнообразие в Австралия.
Специалистите смятат, че след като преди около 50 хиляди години първите хора достигат територията на съвременна Австралия, по-нататъшното им разселване на континента става практически мълниеносно по западното и източно крайбрежие. Южните части на материка са достигнати от първите жители преди около 49 хиляди години.
Учените стигат до тези изводи след анализ на митохондриални геноми от образци на косми, събирани между 20-те и 70-те години на ХХ век от 111 аборигени в три различни общности – две в южните части на Австралия и една в северо-източния щат Куийнсланд.
Преди последната ледена епоха съвременна Австралия, Нова Гвинея и Тасмания са били свързани от сухопътни „мостове“ и формирали суперконтинента Сахул. Там първите хора биха могли да се окажат няколко хиляди години по-рано, отколкото в Европа. Смята се, че в Евразия съвременният човек се е появил преди между 47 и 65 хиляди години. Следователно е твърде вероятно австралийците да са били едни от първите изселници от Африка.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение