Делото на свети Иван Рилски е пътеводна светлина, заяви патриарх Даниил преди първия спектакъл на Софийската опера и балет „Рилският пустинник“ пред храм-паметника „Александър Невски“ в петък вечерта. Главата на Българската православна църква призова да не забравяме завета на свети Иван Рилски и да се стремим да живеем „единодушно и единомислено“.
Началото на спектакъла бе отбелязано с тържествен звън на камбаните на „Александър Невски“. Негово Светейшество Патриарх Даниил бе сред публиката и се обърна към зрителите, отбелязвайки, че се навършват 555 години от възвръщане мощите на всебългарския покровител в Рилската света обител и 100 години от освещаването на храма на София. Патриархът заяви радостта си, че музикалната поема „Рилският пустинник“ е продължение на множество други произведения на изкуството, посветени на преподобния Иван Рилски. Речта на патриарха завърши с благослов за всички присъстващи.
Повече от 1000 зрители аплодираха целия изпълнителски и постановъчен състав в петък вечерта. Аплодисментите продължиха около 15 минути. Гости от чужбина споделиха, че с радост откриват многохилядната история на България и нейното изкуство.
Площад „Александър Невски“ се превърна в платно за живота и делото на свети Иван Рилски Чудотворец. Музикалната поема „Рилският пустинник“ е по текст на Тихомир Павлов и музика на отец Кирил Попов. На сцената, широка 50 метра и с дълбочина 40 метра, се разкриват моменти от битието на Иван Рилски, включен е и ритуалът „Монашеско пострижение“, който разкрива тайнството при посвещение в монашество. Иван Рилски е представен като високообразован човек.
Заглавие на Софийската опера и балет, спектакълът „Рилският пустинник“ бе адаптиран специално за три представления на площада пред „Александър Невски“ – на 26, 27 и 28 юли. Акад. Пламен Карталов е режисьор и автор на сценографията (в сътрудничество с художника-сценограф Нела Стоянова и художника Кристиян Стоянов). За спектакъла пред храм-паметника бяха издигнати две пещери, една от които е реплика на пещерата на Иван Рилски. Фасадата на „Невски“ бе като платно за 3D Mapping прожекция. Дигиталната сценография е дело на Владимир Грънчаров и екипа на Elektrick.me. Костюмите са на Марта Миронска.
В главните роли са Атанас Младенов, Ириней Константинов, Иван Радев, Николай Петров, Веселин Михайлов, Ангел Христов. Участват оркестърът и хорът на Софийската опера под диригентството на Старозагорския митрополит Киприан в първите две вечери, в неделя на диригентския пулт излиза Жорж Димитров. Диригент на хора е Виолета Димитрова. В представлението участват и децата от Детска вокално-театрална формация с ръководител Димитър Костанцалиев, както и представители на отдел „Специализирани полицейски сили“ към СДВР.
На представлението в петък присъства голяма част от елита на БПЦ. Освен патриарх Даниил, присъстваха Мелнишкият епископ Герасим, главен секретар на Св. Синод, Бранитският епископ Пахомий, Адрианополският епископ Евлогий, игумен на Рилския манастир, Белоградчишкият епископ Поликарп, Агатополският епископ Йеротей, архимандрит Йоан, протосингел на Софийската митрополия, архимандрити и много други духовници.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение