Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Паун в Голямата базилика на Филипопол

Изящна мозайка е открита при разкопките на храма в Пловдив

Надмина всичките ни очаквания, коментира ръководителят на обекта Жени Танкова. Снимка: БГНЕС - Паун в Голямата базилика на Филипопол

Надмина всичките ни очаквания, коментира ръководителят на обекта Жени Танкова. Снимка: БГНЕС

Изящна цветна мозайка е открита при разкопките на Голямата базилика на Филипопол в Пловдив. Разположена на площ 300 кв. метра, тя изобразява паун с разперена опашка и библейски сцени.

„Надмина всичките ни очаквания – коментира ръководителят на обекта Жени Танкова пред „24 часа“. – Цветната мозайка е на централния вход, който е водил богомолците към храма. Около пауна, ограден в голям кръг с цветни камъчена, са разположени по-малки медальони с птици и два кантароса, представляващи съдове с дръжки.“

Около пауна, ограден в голям кръг с цветни камъчена, са разположени по-малки медальони с птици. Снимка: БГНЕС

Около пауна, ограден в голям кръг с цветни камъчена, са разположени по-малки медальони с птици. Снимка: БГНЕС

Освен мозайката, при разкопките е открит и фрагмент от стенопис и част от надпис, който все още не е разчетен. Предположенията са, че е бил от средновековна църква, построена в края на Х или началото на XI век върху разрушената филипополска базилика. Известно е, че тя е срутена при силно земетресение от началото на VII век.

Смята се, че на фрагмента, изключително добре запазен, има изображение на св. Петър, най-вероятно от XIII-XIV в., пише местното издание „Под тепето“. На надписа, на византийско-гръцки език, пък личи името „Аврам“.

Смята се, че на фрагмента, изключително добре запазен, има изображение на св. Петър, най-вероятно от XIII-XIV в. Снимка: Под тепето

Смята се, че на фрагмента, изключително добре запазен, има изображение на св. Петър, най-вероятно от XIII-XIV в. Снимка: Под тепето

В момента в Пловдив тече усилена работа по разкопките, като плановете са догодина да започне и изграждането на съоръжението над Голямата базилика. Управляващите се надяват до есента на 2018 г. храмът да бъде разкрит в целия си блясък и да е основна част от културния маршрут в града през 2019-а, когато той ще е Европейска столица на културата.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

Bookshop 728×90