Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

„Пенсии за репресия“ предвижда нов проектозакон

Депутати настояват държавата да „въздаде справедливост“ за пострадалите от комунистическия режим, включително от „Възродителния процес“

„Не е известен случай, при който репресиран преди 1989 г. да е станал след това едър капиталист, банкер или милионер", гласи един от аргументите за специалната пенсия. Снимка: БГНЕС - „Пенсии за репресия“ предвижда нов проектозакон

„Не е известен случай, при който репресиран преди 1989 г. да е станал след това едър капиталист, банкер или милионер", гласи един от аргументите за специалната пенсия. Снимка: БГНЕС

Шест хиляди български граждани, репресирани от социалистическата власт преди 1989 г., да получат „пенсии за репресия“, предлагат в проектозакон депутатите Румен Христов, Деница Сачева, Йордан Цонев, Севим Али и Елван Гюркаш. Текстът е публикуван в сайта на Народното събрание.

В мотивите към законопроекта се казва, че изгонените извън пределите на България репресирани от комунистическия режим, особено по време на „Възродителния процес“, са лишени от възможност да живеят достойно, тъй като не им се полагат пенсии за времето, в което принудително са били лишени от възможност за работа. Много от репресираните през 90-те години на ХХ век са работили, но не са били осигурявани от работодателите си, казват още в мотивите си депутатите.

Държавата следва да „въздаде справедливост“, твърдят авторите на законопроекта, като привеждат аргументи:

1. По време на прехода много от бившите служители на Държавна сигурност, борили се преди 1989 г. за „комунизъм“, на база на добрите си изходни позиции са успели да станат едри капиталисти, банкери и милионери.

2. Не е известен случай, при който репресиран преди 1989 г. да е станал след това едър капиталист, банкер или милионер. Репресираните в съпротивата им срещу тоталитарния режим са били мотивирани от идеали за демокрация и социална справедливост, а не от материални облаги.

Законопроектът предлага да се осигурят „пенсии за репресия“ на около 6000 български граждани, включително съпруги и вдовици на пострадали. 1000 от тях са били репресирани при насилствената смяна на имената в периода 1984 – 1989 г.

ГРЕДИ АССА. ПЪТУВАНИЯ 27 февруари – 5 май 2024 г.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)

Bookshop 728×90