Софийска филхармония МЕГАБОРД

Този текст е публикуван преди повече от 9 месеца

„Перфектно четиво за плажа“ с наградата „Букър“

„Гробница от пясък“ е първият роман, преведен от хинди, удостоен с голямата награда

Преводачката Дейзи Рокуел (вляво) и писателката Гитанджали Шри с наградения роман. Снимка: The Booker Prize/Фейсбук - „Перфектно четиво за плажа“ с наградата „Букър“

Преводачката Дейзи Рокуел (вляво) и писателката Гитанджали Шри с наградения роман. Снимка: The Booker Prize/Фейсбук

„Tomb of Sand“ (Гробница от пясък) на Гитанджали Шри, роман за загубата и силата да преодолееш депресията, спечели международната награда „Букър“. Това е първият роман, преведен от хинди, удостоен с престижното литературно отличие, отбелязва „Гардиън“. Шри и преводачката Дейзи Рокуел ще си поделят поравно паричната награда от 50 хил. паунда (около 59 хил. евро).

„Гробница от пясък“ разказва за 80-годишна жена, която изпада в дълбока депресия след смъртта на съпруга си. С много усилия на духа тя си дава нов шанс за живот и се отправя на пътуване до Пакистан, за да изличи белезите на стара травма от тийнеджърските си години, оставена вследствие на разделянето на Британска Индия. Пътуването към Пакистан се оказва и пътуване към себе си, в което героинята разсъждава над смисъла да бъдеш майка, дъщеря, жена и феминистка.

Въпреки нелеката си тематика, романът бе определен като „извънредно забавен“ и „перфектно плажно четиво“ от председателя на тазгодишното жури. Бе изтъкнато и майсторството на превода, особено предвид факта, че голяма част от лекотата на оригиналния текст се дължи на играта на думи.

Шри е автор на три романа и има издадени няколко сборници с разкази. „Гробница от пясък“ е първата ѝ книга, която получава подобно международно признание и въобще първата, публикувана във Великобритания, отбелязва „Гардиън“. Издателството „Axis Press“ е основано от Дебора Смит, носителка на „Букър“ от 2016 г., която основава издателската къща с парите от наградата си.

Тази година журито е разгледало рекорден брой кандидати за „Букър“ – 135 книги са били подадени за номинация, в късия списък е попаднала и „Книгите на Яков“ на полската писателка Олга Токарчук.

Документи Живопис след фотографията в България през 70-те и 80-те години на 20-ти век 2 март – 4 юни 2023

Ако не минава и ден, без да ни отворите...

Ако не минава и седмица, без да потърсите „Площад Славейков“ и смятате работата ни за ценна - за вас лично, за културата и за всички нас като общество, подкрепете ни, за да можем да продължим да я вършим. Като независима от никого медия, ние разчитаме само на финансовото съучастие на читатели и рекламодатели.

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

Bookshop 728×90

Този сайт използва „бисквитки“ с цел анализиране на трафика и измерване на рекламите.

Разбрах