Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Пет въпроса към ChatGPT изразходват една бутилка вода

Изкуственият интелект хаби ток и вода, колкото за цели градове

Най-големият център за обработка на данни на Гугъл в щата Айова е 270 хил. квадратни метра. Снимка: Гугъл - Пет въпроса към ChatGPT изразходват една бутилка вода

Най-големият център за обработка на данни на Гугъл в щата Айова е 270 хил. квадратни метра. Снимка: Гугъл

Изкуственият интелескт забележимо улесни живота на милиони хора, а в някои сфери дори доведе до революционни промени. Но дейта-центровете, в които ИИ се обучава и използва за обработка на търсенията, употребяват електроенергия колкото цели градове. Невронните мрежи увеличават количествата вредни газове в атмосферата и оказват вредно въздействие върху климата и екологията. Сайтът „Медуза“ разказва как ИИ едновременно помага и вреди на борбата с климатичните промени.

Изкуственият интелект има нужда от много електричество и вода. А за построяване на дейта-центровете се използват материали с високо ниво на въглероден отпечатък. Те имат нужда от поддържане на постоянна влажност и температура на въздуха и трябва да работят без никакво прекъсване. Технологичните корпорации строят такива центрове по старомоден начин – от цимент, бетон и стомана. Само Майкрософт пуска поне 100 подобни центъра на година. Те могат да бъдат и малки, но обикновено са огромни. Например, най-големият център за обработка на данни на Гугъл в щата Айова е 270 хил. квадратни метра.

ИИ обработва гигантски масиви от данни, а това изисква много енергия. В момента дейта-центровете в целия свят използват повече електричество, отколкото всички битови електронни устройства на всички хора на планетата, включително компютри, смартфони и телевизори. Особено много изчислителна мощ ИИ използва по време на обучение на невромрежите. Този процес продължава седмици, а понякога и месеци. Тази енергия обичайно идва от невъзобновяеми източници и увеличава изхвърлянето на парникови газове.

В света има около 8 хиляди центрове за обработка на данни, от които 33% са в САЩ, 16% в Европа и около 10% – в Китай. Предстои потреблението на електроенергия в тях да се увеличава. В момента те използват около 4% от цялата енергия в САЩ, но през 2026 година процентът вече ще бъде 6. Общото количество електроенергия, нужно на дейта-центровете, догодина ще се увеличи двойно в сравнение с 2022-а и ще достигне 1000 теравата в час. Толкова за една година употребява цяла Япония.

Центровете за обработка на данни отделят и голямо количество топлина, затова трябва да се охлаждат. Най-ефективно е това да става с помощта на вода. През 2023 г. дейта-центровете на Гугъл са използвали 24 милиарда литра вода.

Така се оказва, че ChatGPT-3 „изпива“ половин литър вода за един сеанс от 5 до 15 въпроса. По-сложните ИИ използват още повече вода. Огромното потребление на вода за технологичните центрове вече предизвиква недоволство сред населението, където се изразходват ресурсите, особено ако количеството прясна вода там намалява заради климатичните промени. През 2024 г. масови протести срещу Гугъл по този повод избухнаха в Уругвай. Там гигантът купи земя за строеж на дейта-център, който употребява 7,6 милиона литра вода на ден за охлаждане на сървърите. Толкова вода използват 55 хиляди души за битови нужди на ден, а в Уругвай недостигът на вода е сериозен проблем. Подобни недоволства са изразили и жители на САЩ, Нидерландия и Сингапур.

Технологичните гиганти избягват да дават данни за реалното потребление на природни ресурси и за въглеродните си емисии. Доказано е обаче, че са увеличили потреблението на енергия и вода със средно 30% за три години. При Гугъл увеличението е 67%, а при Мета – 64%. Според статистиката едно търсене в ChatGPT използва 2,9 ват/часа енергия, докато обикновено търсене в класическия Гугъл – само 0,3 ват/часа.

Технологичните компании твърдят обаче, че ИИ ще донесе повече ползи, отколкото вреди за планетата. С негова помощ могат да се усъвършенстват климатичните модели, да се следят изчезващите видове животни, да се понижава обемът на отпадъците и да се оптимизира използването на ресурси.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)