Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Пинк – най-древният човек в Западна Европа

Испански учени откриха останки на неизвестен вид Homo на 1,4 милиона години

Засега за най-древни хора в Европа се смятат Homo georgicus, живели преди 1,8 милиона години на територията на съвременна Грузия. Снимка: Уикипедия - Пинк – най-древният човек в Западна Европа

Засега за най-древни хора в Европа се смятат Homo georgicus, живели преди 1,8 милиона години на територията на съвременна Грузия. Снимка: Уикипедия

Вкаменени лицеви кости на възраст между 1,1 и 1,4 млн. години откриха учени в Испания, съобщава Би Би Си. По всяка вероятност става дума за неизвестен вид в еволюционната линия на човечеството и това може да наложи пренаписване на историята на хората в Европа, твърдят учените в статия за труда си, публикувана в списание „Нейчър“.

Вкаменелостите са открити в пещерата Сима дел Елефанте, недалеч от град Бургос. Това са фрагменти, представляващи около 80 процента от лявата средна част на лицето на възрастен човек – части от скулата и горната челюст заедно с носната кухина. Това са най-древните човешки останки в Европа, известни до днес.

Учените са нарекли Пинк човека, чиито кости са открили – в чест на групата „Пинк Флойд“.

Анатомията на Пинк е по-примитивна от известния вид Homo antecessor, обитавал Западна Европа преди 850 хиляди години. Пинк има по-издадена и масивна средна част на лицето и донякъде напомня Homo erectus, който днес се смята за първия вид, мигрирал от Африка.

Не са успели да уточнят пола му.

Според изследователите намерените кости не са достатъчно, за да определят към кой древен човешки вид принадлежи Пинк, но смятат, че става дума за неизследван досега етап в еволюцията. Засега е класифициран като Homo affinis erectus.

Това отваря нова посока в изучаването на еволюцията на човека в Европа, тъй като се въвежда нов играч в ранното заселване на континента“, коментира испанската археоложка Роза Угет от Каталунския институт по палеоекология, цитирана от научното списание „Нейчър“.

Ръководителят на изследванията за еволюцията в Музея за естествена история в Лондон Крис Стригър смята, че Пинк е особено важна находка. През 2023 г. Стрингър и неговият екип са открили признаци за рязко застудяване преди около 1,1 милиона години, което може да е довело до преместване на някои ранни видове далеч от Западна Европа. Това може да обясни съществуването на отделна популация, признаци за която са открити в Сима дел Елефанте.

Разкопките в Испания са позволили да се разбере как е изглеждал регионът преди повече от милион години. Той е бил покрит с пищни ливади и гори, изобилстващи с дъбове и ели, хвойни и лески. Животинският свят също е бил разнообразен – от водни плъхове и мишки до бизони, елени и дори хипопотами. Били са открити кварцови и кремъчни оръдия. Друга представа за начина на живот в Сима дел Елефанта дава и резката, открита по съхранилата се част от зъб на Пинк – доказателство за използване на примитивни средства за чистене на зъби.

Смята се, че нашият вид, Homo sapiens, се е появил преди около 300 хил. години в Африка, а след това е мигрирал в целия свят, включително и в Европа. Homo erectus първоначално се е появил в Африка преди 1,9 милиона години, а пропорциите на тялото му наподобявали съвременните хора. Homo antecessor имал подобни телесни пропорции, а също и подобна анатомия на лицето. То е било „вертикално и плоско“, уточнява Мария Мартинон-Торес, директор на испанския Национален изследователски център за еволюцията на човека. Но при Пинк лицето е издадено напред и по-масивно.

Засега за най-древни хора в Европа се смятат Homo georgicus, живели преди 1,8 милиона години на територията на съвременна Грузия.

ГРЕДИ АССА. ПЪТУВАНИЯ 27 февруари – 5 май 2024 г.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)

kapatovo.bg