Пищно украсена тронна зала, от която преди 1300 години е управлявала кралица от цивилизация Моче, откриха археолози в Перу. Културата Моче е процъфтявала в годините около 350-850 г. сл. Хр. – дълго преди по-познатата цивилизация на инките да издигне Мачу Пичку в югоизточната част на Перу, отбелязва списание „Смитсониън“.
На около шест часа път с кола северно от столицата Лима е открита тронната зала на археологическия обект „Pañamarca“ – добре запазени големи кирпичени платформи и стени, украсени със сложни стенописи. Почти няма свободно място по тях, казват археолозите. На един от стенописите например жена, която очевидно е с висок социален статус и се предполага, че е била владетелката от периода – посреща дълга опашка с посетители, а на друга е изобразена седяща на трон.
В изображенията най-често се повтарят няколко елемента, които се свързват с мистериозната владетелка – море, лунен сърп и занаятчийски сцени. В една от тях е показана работилница само с жени, които тъкат, а покрай тях мъже им носят платове. Често се срещат и митологични сюжети и персонажи.
На този обект археолозите от Перу и САЩ работят още от 2018 г., за да разкрият повече за слабо познатата цивилизация Моче. От тогава те са попадали на стенописи с висши духовници – както мъже, така и жени; воини, свръхестествени създания, мъж с две лица и церемонии със затворници. Но за първи път в района, а и на територията на цяло древно Перу, учените попадат на тронна зала.
Новите изображения потвърждават хипотезите на археолозите, че жените от древната цивилизация Моче са били активни участници в обществения живот, а очевидно и в политическия. Все още обаче не може да се потвърди със сигурност дали жената от стенописите е била реално съществувала личност, или проявление на древно божество. Няма доказателства и дали е била жрица или кралица, но според археолозите тронната зала се е използвала много често, като в нея са открити дори и човешки косми. Всички тези знаци подсказват, че „тронът е бил зает от реален, жив човек и доказателствата сочат към управница от VII век“.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение