Пловдив започва своята година като Европейска столица на културата на 12 януари. Но проектите за реализирането на инициативите, заложени в кандидатурата на града за титлата, видимо няма да успеят да бъдат реализирани към момента. Това заяви днес министърът на културата Боил Банов в предаването „Тази сутрин“ по Би Ти Ви. Той обаче не оценява забавянето като загуба, изтъквайки по-важния според него факт – ремонтът на централния градски площад, който тече в момента. За инфраструктура за Града под тепетата към момента държавата е отделила 20 млн. лв.
Банов отбеляза, че голямата инвестиция вече дава резултат – отзвукът в Европа е голям и все повече туристи проявяват интерес към Античния град и предстоящата богата културна програма под тепетата. А ремонтите са нужни, за да се върнат гостите на града отново в страната ни и за да останат те очаровани от града, не трябва да се разчита само на естественото очарование на града, каза министърът.
Вижте още: „ПЛОВДИВ 2019“ Е ПЪЛНО ФИАСКО
Водещият Антон Хекимян изтъкна липсващата концертна зала в града и все още незапочналия ремонт на Кино „Космос“. Банов обаче увери, че за реконструкция на концертната зала вече се разработва проект. Конкретен срок не бе даден.
„Сигурен съм, че отзвукът [от проявите] ще бъде сериозен – както в България, така и в света“, каза министърът.
Хекимян посочи събития, които предизвикаха широк отзвук още в навечерието на Пловдив като столица на културата – например идеята на кмета Иван Тотев на централния площад да се разфасоват две прасета по коледните празници в опит българинът да се върне към традициите и корените си. Министърът отвърна лаконично, че „това не е в неговата компетентност“ и „че се надява това да е било провокация“.
Първи музей на подводната археология
Третата изложба на България в Лувъра след промените предстои през 2019-а, припомни Боил Банов. Темата на експозицията е българската история от XVI и XVII в. Специалисти от френския музей ще работят и по разкопки на остров Св. Кирик и Юлита край Созопол. Банов обеща, че със средства от Лувъра военноморското училище на острова ще бъде напълно възстановено и превърнато в първия у нас музей на подводната археология. В него ще бъдат изложени артефакти от традиционни и подводни археологически проучвания, както и произведения на съвременното изкуство.
„Имаме много неща, които да покажем, неща, които няма по света, нашето море е много особено – заради силната соленост на водата, всъщност съхранява всичко“, коментира Банов.
Срок за изпълнението на този проект не е поставен, но министърът се надява това да се случи в рамките на година и половина, две.
Културните паметници в София
Малцина рушащи се сгради в София ще имат късмет, подобен на военноморското училище в Созопол. В студиото на Би Ти Ви бе спомената разрушената от собственика си Двойна къща в центъра на София, но Банов отново напомни, че сградата ще бъде възстановена – или поне нейната фасада, за да се запази духа на околните сгради. Това обещание той дава за пореден път – на 14 май 2017 г., отново в ефира на Би Ти Ви, той каза:
„Ние ще изискаме паметникът да бъде възстановен във вида, в който е бил. Дори да не е паметник на културата“.
Царските конюшни ще се превърнат в пространство за култура, засега обаче процесът по ремонтната дейност на обгорялата сграда върви бавно заради смесената собственост – на първо време е укрепен покривът. За бъдещето на комплекса продължават разговорите с кмета Йорданка Фандъкова и премиера Бойко Борисов, уверява Банов.
Цялото участие на министъра на културата Боил Банов в „Тази сутрин“ по Би Ти Ви
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение