Одеонът на Филипопол се превръща в още една сцена за културни събития на открито в Пловдив. Снощи той беше официално открит с концерт с фолклорни балади. Експониран е там, където е бил преди 2 хиляди години, а днес е на площада в центъра на града – между Пощата и Цар-Симеоновата градина.
Одеонът в Пловдив е единственото съоръжение от римско време от този вид, което може да се види възстановено днес по нашите земи. Той притежава всички елементи на малък театър – сценична част, орхестра и кавея. Покрит е с едноскатен покрив. Тук са заседавали градските магистрати – най-висшият орган, който е можел да контактува директно с императора. Трибуните са събирали 350 човека. Одеонът е функционирал от I до IV век. Освен като пространство за заседанията на градския съвет, е използван и за представления.
При разкопките са открити ценни мраморни фрагменти от сградата, надпис върху постамент на императорска статуя, галерия със запазени антични зидове, оригинални мраморни полуколони и 87 сребърни монети, вероятно укрити при готското нашествие.
Разкопките на археологическия паметник са започнали през 1988 г. и са продължили с прекъсвания десет години, разказва археологът-проучвател на обекта Мая Мартинова-Кютова. След това е имало дълъг процес на реставрация, дело на арх. Вера Коларова, и е довършен от арх. Румяна Пройкова. Реставрационните дейности са изпълнени от Никола Стоянов, който е автор и на проекта за анестилозата. Проектът за реконструкция е на Петко и Петър Александрови, Йордан Райков и Никола Стоянов.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение