Борис Борисов е победителят в конкурса за паметник на Алеко Константинов в центъра на София. Скулпторът е част от проекта на „Виктория 2011“ ЕООД, в чийто екип влиза още архитект Пламен Цанев. Техният Щастливец ще бъде изваян до изхода за метрото на бул. „Витоша“ – фигурата му е изправена, облегната на стълб с табели на дестинации, описани в книгите му.
Победителят е избран единодушно от журито на конкурса, в което влизат 17 души, между които д-р арх. Благовест Вълков (председател на комисията), Аделина Филева, арх. Пламен Генов, Богомил Живков, Камен Цветков, Галина Бежанска, Борислав Бориславов и др. Тандемът Борисов-Цанев е получил 88 точки от максималните 100. Изпълнението на проекта ще струва на Столична община 54 900 лв.
Първото място носи на Борисов и Цанев награда от 2 хил. лв. На второ място журито е класирало проекта „Щастливеца“ на скулптора Гълъбин Христов с 66,58 точки, наградата е 1500 лв. Третото място е отредено за идеята на скулптора Неделчо Костадинов – журито му е дало 52, 71 точки, а Общината – 1000 лв. На четвърто място остава варианта на Георги Чапкънов с 52 точки и без парична награда.
Чапкънов бе победител в предишния конкурс за паметник на Алеко на бул. „Витоша“, но Столична община реши да анулира състезанието и да го проведе отново.
Класацията втория път е единодушно приета от журито – без възражения и особени мнения.
„Проектът изобразява фигурата на Алеко Константинов стояща, което е по-доброто решение с оглед размера и мащаба на пространството, както и значителният брой хора, които го населяват… – гласят мотивите на специалистите в журито. – Положително е хрумването да се включи в композицията и стълбът за улично осветление, с което цялостната композиция става по-значителна като обем и мащаб – което архитектурно и градоустройствено е успешна идея. В този проект се предлага най-приемлив портрет на Алеко Константинов.“
Аргументите за седящите фигури на Алеко (в проектите на Неделчо Костадинов и Георги Чапкънов) от комисията са, че изобразяването по този начин е неуместно поради липсата на собствено пространство и сливането й с движещите се в зоната хора:
„Неоригинално вече за София е даването на възможност на разхождащите се да „приседнат“ на свободния стол „на маса“ с писателя. Двусмислено и профанизиращо идеята за диалог и народностност на големия творец. Писателското изкуство, към което принадлежи Алеко Константинов, не е изобразено изобщо. Портретът е неудовлетворителен.“
Комисията смята, че има какво още да бъде подобрено и в проекта на победителя. Затова дава следните препоръки за корекции на скулптурната композиция:
„Наличието в композицията на два елемента (куфар и табели с имена на дестинации) преувеличава образа на Алеко Константинов като пътешественик и пътеписец, а в същото време твърде незначително, неизразително и неубедително той е представен като писател (държи книга – двусмислено обстоятелство, което не означава само писане, но и четене и преподаване. Т.е. този жест е многозначителен и недостатъчен за целта.) Журито препоръчва авторите да помислят за преработка на композицията в рамките на представената като цяло идея и преодолеят посочения недостатък.“
Ето точното място, на което ще бъде поставен паметникът на Алеко Константинов:
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение