Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Почина Ален Делон, икона на XX век

„Никога не съм мечтал да бъда актьор. Влязох в професията заради жени и за жени. Любовта винаги ме е вдъхновявала да надскачам себе си“

Ален Делон на червения килим в Кан през 2019 г., когато получи „Златна палма“ за цялостно творчество. Снимка: ЕПА/БГНЕС - Почина Ален Делон, икона на XX век

Ален Делон на червения килим в Кан през 2019 г., когато получи „Златна палма“ за цялостно творчество. Снимка: ЕПА/БГНЕС

На 88 години си отиде едно от емблематичните лица на френското кино Ален Делон. Новината за кончината на актьора съобщиха трите му деца в изявление за „Франс Прес“ в неделя сутринта.

Делон е починал в дома си, заобиколен от трите си деца – Антъни, Ален-Фабиен и Анушка – и от любимото си куче Лубо. Семейството моли да бъде уважено личното им пространство в този момент на траур.

Роден на 8 ноември 1935 г., Делон се превръща в един от най-разпознаваемите актьори на ХХ век, името му става синоним на Златната епоха на френското кино. Въплъщава образа на силния, харизматичен герой, в десетки заглавия, които днес са филмови класики, често е определян като „най-красивия мъж на планетата“. Сред големите филми, в които играе, са „Под яркото слънце“, „Роко и неговите братя“, „Борсалино“, „Гепардът“, „Шокова терапия“… Той създава шаблона за една от любимите фигури на Холивуд – мистериозният наемен убиец. Режисьори от Мартин Скорсезе и Куентин Тарантино до Джим Джармуш, Стивън Содърбърг и Джон Ву признават дълбочината, която Ален Делон придава на вътрешния свят на героя си.

Вижте още: ТВЪРДЕ КРАСИВ СТЕ, НЯМА ДА СЕ ПОЛУЧИ

Известна популярност му носят още първите му роли, но ползата му от тях е събуденият интерес у големите европейски режисьори. През 1960 г. Лукино Висконти му дава главната роля „Роко и неговите братя“, който печели наградата на журито във Венеция. Две години по-късно Микеланджело Антониони работи с него за „Затъмнението“, който получава наградата на журито в Кан.

През 1963 г. Делон се снима във филма, считан за шедьовър на Висконти – „Гепардът“. Същата година Делон работи за първи път с вече наложилия се актьор Жан Габен за „Мелодия от подземието“, който не само печели одобрение от критиката, но и постига боксофис успех с 3,5 млн. продадени билети. Решен, че вече е време да опита да покори американския филмов бизнес, Делон снима три филма в Холивуд, но и трите продукции претърпяват провал и той се връща в Европа.

Може би най-внушителния филм от кариерата си Делон осъществява с помощта на режисьора от „новата вълна“ Жан-Пиер Мелвил. От сътрудничеството им се ражда нео-ноар заглавието „Самураят“, в който ангелското лице на Делон е в контраст с образа му на самотния, методичен наемен убиец. Двамата работят заедно още по „Червеният кръг“ и „Едно ченге“.

АЛЕН ДЕЛОН, ПРЕЛЪСТИТЕЛЯТ ДЯВОЛ

В този период Делон започва да се ангажира с продуцентство и равносметката в края на кариерата му са над 40 филма като продуцент. Добива кураж да заеме режисьорския стол чак през 1981 г. за крими трилъра „За кожата на едно ченге“ и още веднъж през 1983 г. за „Неукротимият“.

В края на 80-те Делон вече има почти 30-годишна кариера, филмите му имат различен успех. През 1997 г. обявява оттеглянето си от киното, но от време на време се снима в продукции, за които казва, че са го развълнували. Тъкмо след „пенсионирането“ му от киното актьорът получава най-големите признания за работата си – президентът Франсоа Митеран го провъзгласява за Кавалер на Ордена на почетния легион (14 години по-късно Жак Ширак го прави Командир на Ордена), получава още „Златна мечка“ от фестивала в Берлин за цялостно творчество, както и „Златна палма“ от Кан.

Последната му награда, връчена през 2019 г. в Кан – „Златна палма“ за цялостно творчество, бе приета противоречиво – фестивалът бе разкритикуван от феминистки организации, задето е решил да отпразнува кинонаследството на човек, правил през годините „расистки, женомразки и хомофобски коментари“ публично.

НЕГОДУВАНИЕ СРЕЩУ „ПАЛМАТА“ ЗА АЛЕН ДЕЛОН

АЛЕН ДЕЛОН: НЕ АЗ ТОРМОЗЕХ ЖЕНИТЕ, А ТЕ МЕН

Последната му поява на екран е през 2008 г. като Юлий Цезар в комедийния „Астерикс на Олимпийските игри“.

От дълги години Ален Делон пази здравето си след инсулт и не се появява публично. Зрителите последно го видяха на погребението на Жан-Пол Белмондо през 2021 г.

АЛЕН ДЕЛОН СЕ СБОГУВА В ЖАН-ПОЛ БЕЛМОНДО

Дъщеря му Анушка неотдавна сподели снимка на баща си в социалните мрежи.

АЛЕН ДЕЛОН НА 88: НЕ СЕ ПРИТЕСНЯВАЙТЕ ЗА МЕН

В последните няколко години децата му Ален-Фабиен, Анушка и Антъни Делон често влизаха в медийните заглавия със съдебните си битки за поделянето на наследството му. Тримата взаимно се обвиняват в злоупотреба с влошеното здраве на баща си и публично разкриха лична информация за състоянието му, включително поставиха под съмнение когнитивните му способности.

АЛЕН ДЕЛОН ИСКА ДА СИ ОТИДЕ С ЕВТАНАЗИЯ

„Любовта винаги ме е вдъхновявала да надскачам себе си – казва Ален Делон в биографичната си книга. – Никога не съм мечтал да бъда актьор. Влязох в професията и продължих да играя заради жени и за жени.“

 

Ако не минава и ден, без да ни отворите...

Ако не минава и седмица, без да потърсите „Площад Славейков“ и смятате работата ни за ценна - за вас лично, за културата и за всички нас като общество, подкрепете ни, за да можем да продължим да я вършим. Като независима от никого медия, ние разчитаме само на финансовото съучастие на читатели и рекламодатели.

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

Bookshop 728×90