На 100 г. почина писателят, сценарист, някога активист на РМС Анжел Вагенщайн. Новината за смъртта му съобщи БТА, позовавайки се на негови близки.
„С голяма болка споделяме тъжната новина за кончината на писателя, сценариста и общественика Анжел Вагенщайн – написаха от Организацията на евреите в България „Шалом“. – Загубихме едно от най-ярките лица на еврейската общност, човек, отдал живота си за борбата за справедливост и съхранение паметта на Холокоста. Зихроно ливраха!“
Издателство „Колибри“, създадено от сина на Анжел Вагенщайн – Раймонд, също сподели скръбта си от кончината му:
„На стогодишна възраст почина известният писател и кинодраматург Анжел Вагенщайн. Погребението ще се извърши в най-тесен семеен кръг. Поклонението ще се състои в Софийската синагога на трийсетия ден от смъртта, както повелява еврейската традиция. Поклон пред паметта на големия човек и творец, оставил трайна диря в българската култура“.
Анжел Вагенщайн е роден на 17 октомври 1922 година в Пловдив. Прекарва детството си във Франция, където родителите му емигрират по политически причини заради левите си убеждения. След амнистия семейството се завръща в България. Завършва кинодраматургия в Москва. Автор е на 50 сценария за филми – игрални, документални и анимационни. От 1950 година става сценарист в Българска кинематография и в ДЕФА. Филмът по негов сценарий „Звезди“ от 1959 година на режисьора Конрад Волф е удостоен със Специалната награда на журито на кинофестивала в Кан.
Сред най-известните му сценарии са тези за филмите „Допълнение към закона за защита на държавата“, „Гоя“, „Звезди в косите, сълзи в очите“, „Борис I“, „След края на света“. През 1980 година е член на международното жури на 30-ия Берлински международен кинофестивал.
През 90-те години на ХХ век започва да се изявява като писател. Публикува романите „Петокнижие Исаково“, „Далеч от Толедо“ и „Сбогом, Шанхай“, последните два с международни отличия. Книгите му са преведени на много езици – френски, английски, руски, немски, испански, италиански. Романите му са отличени с престижни световни литературни награди и номинации, включително с Европейската награда за литература „Жан Моне“ през 2004 година. Официално е поканен за член на Американската гилдия на писателите.
Анжел Вагенщайн е почетен гражданин на Пловдив. Носител е на много български и чуждестранни отличия като орден „Стара планина“, българската държавна награда „Паисий Хилендарски“, офицер е на френските ордени „За заслуги“ и „За литература и изкуство“, на Германската национална награда за изкуство I степен, Годишната литературна награда на Сорбоната, Международната награда за човешки права „Свят без нацизъм“, руски Орден за заслуги в развитието на културните ни връзки, благодарствен сребърен плакет от Кралство Испания и други.
Верен на левите идеи от младежка възраст, още на 16 Анжел Вагенщайн става ремсист. Член е на БКП от 1941-ва, участник в Съпротивата, ръководител на бойна група, партизанин, осъден на смърт, спасен с навлизането на Съветската армия в България и държавния преврат в страната.
Вагенщайн е един от 12-те интелектуалци, поканени на прословутата „закуска при затворени врати“ с френския президент Франсоа Митеран през януари 1989 г.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение