Всичко хубаво предстои…

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Почина Фредерик Форсайт, автор на „Денят на Чакала“

Бивш служител на британските тайни служби, книгите му понякога са вдъхновени от работата му за MI6

Фредерик Форсайт започва да пише, когато няма никакъв друг изход пред себе си. Снимка: ЕПА/БГНЕС - Почина Фредерик Форсайт, автор на „Денят на Чакала“

Фредерик Форсайт започва да пише, когато няма никакъв друг изход пред себе си. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Фредерик Форсайт, който описва работата си за MI6 в бестселърови трилъри, почина на 86-годишна възраст. Британският писател, известен с „Денят на Чакала“ и „Кучетата на войната“, си отиде след кратко боледуване, съобщава Би Би Си.

Съчетавайки щателно проучване с вълнуващи сюжети, той публикува поредица от романи – над 25, продадени над 75 милиона копия по целия свят. За работата си получава Ордена на Британската империя през 1997 г.

Форсайт е роден в град Ашфорд, графство Кент, през 1938 г. Част от сюжетите му са вдъхновени от службата му във военновъздушните сили на Великобритания като пилот на изтребители, но когато от армията не могат да му обещаят място в пилотската кабина и занапред, той се отказва. Работи като кореспондент за „Ройтерс“ в Париж и Източна Германия. По-късно става част от екипа на Би Би Си и през 1967 г. е изпратен в Нигерия да отразява гражданската война, но бързо е отзован в Лондон, след като получава обвинения в пристрастие от ръководството на медията. Година по-късно той се завръща в Нигерия, вече като репортер на свободна практика. Тогава е вербуван за MI6.

Писателят многократно отрича да е бил шпионин, но в биографичната си книга от 2015 г. признава, че е бил „актив“ на разузнаването в продължение на повече от 20 години. В това нямало нищо странно, разказва той по-късно в медийни изяви:

„Беше Студената война. Голяма част от силата на британското разузнаване идваше от многобройните доброволци. Един бизнесмен например можеше да отиде на търговски панаир в труднодостъпен град и да бъде заговорен с учтивото: „Ако бихте били така добри да приемете плик под вратата на хотела си и да го донесете у дома…“ Така че това правех. Вършех поръчки.“

Форсайт се завръща обратно във Великобритания след края на войната в Нигерия през декември 1969 г. „без работа, без бъдеще, апартамент, кола или спестявания“. Така започва да пише роман – сюжет за потаен наемен убиец. Пише „Денят на чакала“ в продължение на 35 дни и нощи и преобразява жанра на трилърите с похвата си да представя измислени сюжети с реални публични фигури. Книгата веднага се превръща в хит и само две години по-късно вече има филмова адаптация.

Форсайт разработва метод на работа, при който прави проучвания за роман в продължение на шест месеца и след това скоростно го пише. През следващите пет десетилетия бестселърите обхващат теми като ядрени оръжия, иракската инвазия в Кувейт, търговията с кокаин и ислямския тероризъм. Открито признава, че „пише за пари“ и не таи романтични чувства към литературните си изяви. Многократно обявява, че ще се откаже от писането, но все продължава.

В последните години писателят бе твърд поддръжник на Брекзит и споделяше скептицизма си относно изменението на климата в колонка в Daily Express.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)

Време усукано