ЛАУРЕАТИТЕ с Максим Цеков и Джулиан Тревелиян

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Почина Иван Вукадинов, художникът, обиден на държавата

Преди 47 г. Ватикана пожелава да купи негова картина, но тоталитарната власт отказва с основанието, че произведенията му са „национално богатство“. Преди 2 години той я подари на папския музей

Иван Вукадинов (1932 - 2024). Снимка: Иво Димитров - Почина Иван Вукадинов, художникът, обиден на държавата

Иван Вукадинов (1932 - 2024). Снимка: Иво Димитров

На 92 години почина големият български художник Иван Вукадинов, две години след като Ватикана получи неговата картина „В памет на героите“. Заради случилото се с тази картина преди около 50 г. Вукадинов спира да показва публично изкуството си. Но в края на живота му творбата влезе в музея.

Иван Вукадинов е роден през 1932 г. в кюстендилското село Ломница, на 100 метра от къщата му днес е границата ни със Сърбия. Завършва живопис в Националната художествена академия. Участва в изложби във Франция, Великобритания, Русия и Латвия. През 1970-те години прави четири изложби в Италия – в Рим, Арецо, Пиза и Гросето. Музеят във Ватикана прави постъпки да откупи негова картина, но тогавашната власт отказва с мотива, че картините на Вукадинов са национално богатство. Обиден на държавата, Вукадинов се зарича повече да не прави изложби, да не показва публично изкуството си. И така до наши дни, когато от Ватикана отново проявяват интерес, търсейки съдействие от Националната галерия за придобиването на същата картина: „В памет на героите“.

Вижте още: 47 Г. ПО-КЪСНО ВАТИКАНА НАЙ-СЕТНЕ УСПЯ ДА КУПИ КАРТИНА НА ВУКАДИНОВ

 

Иван Вукадинов, „В памет на героите“

В развръзката, довела до включването на „В памет на героите“ в колекцията на Ватиканските музеи, роля играе и бившият премиер Иван Костов. В своята книга „Свидетелства за прехода 1989 – 1999“ той разказва за вдъхновението, което е получил от Иван Вукадинов, а в интервю за „Площад Славейков“ припомня някои детайли от тази история.

„Още в онзи момент, когато българските власти мълчат, Иван казва, че е съгласен да я подари, за да не се налага разрешение за покупко-продажба. Тогава му отвръщат, че не може и да я подари. И някъде година след това той отказва да участва в изложби, така чак до 2006 г. Той не обича да говори за тези неща, никога не се е оплаквал.

След като получи проблеми със здравето и влезе в хоспис, подех идеята тази картина да отиде там, където той иска – защото това за него беше мисъл, която го крепеше, даваше му някаква устойчивост. Влязохме в различни преписки. Радвам се, че съм помогнал, с каквото съм могъл“, разказва Иван Костов.

Според твърденията на бившия премиер в интервюто, сред хората, които не са разрешили картината на Вукадинов да попадне във Ватикана през 70-те години, са били Светлин Русев и Георги Йорданов.

Иван Вукадинов на младини. Снимка: Архив на Иво Димитров

ИВАН КОСТОВ: ОТ ЗАВИСТ КАРТИНАТА НА ВУКАДИНОВ Е СПРЯНА ЗА ВАТИКАНА

Дълги години след този прелом в живота си Вукадинов отново започва да излага творбите си пред публика. През 2022 г. в столичната галерия „Ракурси“ бе показана картината „В памет на героите“, изложба с едно-единствено произведение.

Иван Вукадинов спира да рисува преди 3 години, когато получава диагнозата „рак“. Оттогава живее в хоспис.

Художникът не се е женил, няма деца. Има племенници.

Най-големите колекционери на негови картини са Иво Димитров, Боян Радев и Иван Костов. Негови произведения притежават Националната галерия – Квадрат 500, Софийската градска галерия, Министерство на външните работи, галериите в Габрово, Добрич, Пловдив, Русе, Стара Загора, Бургас.

Една от картините на Вукадинов, изложени в Квадрат 500

В продължение на 25 години Иван Вукадинов рисува една картина. На нея е изобразено умиращо животно, катър, разказа пред „Площад Славейков“ колекционерът Иво Димитров. На нея художникът експериментира с цветовете и вълните на всеки цвят. По думите на познавачи, Вукадинов се е опитвал оптически да промени живописта.

Иван Вукадинов в годините, когато бе в мир с българската държава. Снимка: Архив на Иво Димитров

ГРЕДИ АССА. ПЪТУВАНИЯ 27 февруари – 5 май 2024 г.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

ДС