Кормак Маккарти, автор на „Няма място за старите кучета“, е починал на 89-годишна възраст, съобщават световните агенции. Писателят си е отишъл по естествен път, потвърждава синът му Джон. Разглеждан като един от най-великите американски романисти, неговите мрачни, понякога дори апокалиптични и изпълнени с насилие видения за Юга, привличаха почитатели от Опра Уинфри до Сол Белоу, отбелязва „Гардиън“.
Маккарти е най-популярен с „Пътят“, постапокалиптичен разказ за пътешествието на един баща и сина му. Обичан е и неговият роман „Няма място за старите кучета“, превърнат във филм от Братята Коен през 2007 г. и носител на „Оскар“ за най-добър филм. Добре приети са и филмовите адаптации по „Тези красиви коне“ и „Пътят“.
Роден в град Провидънс, Роуд Айлънд, през 1933 г., Маккарти понякога е сравняван с Херман Мелвил и Уилям Фокнър заради своята отдаденост на измъчени и проблемни персонажи. Не завършва Университета на Тенеси, Маккарти става част от американските военновъздушни сили, където прекарва четири години. След това отново решава да се върне към университета, но отново неуспешно и през 1959 г. се отдава на писането. Дебютният си роман „The Orchard Keeper“ (Пазачът на овощната градина) издава през 1965 г., докато междувременно се издържа като автомонтьор и живее в бедност.
Известна популярност му носи „Кървав меридиан“ през 1985 г., историята на 14-годишно момче, което става свидетел на жестоко насилие към индианците.
„Няма живот без кръвопролития – коментира Маккарти пред „Ню Йорк Таймс“, една от редките му изяви пред журналисти. – Идеята, че видовете могат да бъдат по някакъв начин подобрени, че всички може да живеем в хармония, е много опасна. Онези, които се заразят с тази идея, са първите, които ще се откажат от душите си, от свободата си. Желанието да я постигнеш ще те зароби.“
Пише и пиеси, „Няма място за старите кучета“ се ражда първо в този формат и по-късно е доразработена в роман. Филмът на Братята Коен излиза през 2007 г., в същата година Маккарти печели „Пулицър“ за „Пътят“
През 2009 г. Тексаският университет придобива архив с ръкописи на Маккарти и става ясно, че той е работил по три непознати романа. Два от тях – „The Passenger“ и „Stella Maris“ бяха публикувани през 2022 г.
В интервю пред Опра Уинфри казва, че не го интересува, че има милиони почитатели.
От издателство „Пенгуин Рандъм Хаус“ казват за него, че е променил хода на литературата. Самият Маккарти описва пред Уинфри стила си като „прости съобщителни изречения“:
„Вярвам в точките, главните букви и от време на време запетаята. Това е“.
Почит към Маккарти след смъртта му бе отдадена от негови колеги като Стивън Кинг, Джон Банвил и редица други.
„Кормак Маккарти, може би най-великият американски новелист на нашето време, е починал на 89. Той живя дълги години и създаде забележително количество романи, но все пак скърбя за загубата му“, написа Кинг в социалните мрежи.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение