Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Почина Никола Анастасов, поклон!

Големият актьор си отиде на 84 г., след 61 години на сцената

Никола Анастасов (1932-2016) - Почина Никола Анастасов, поклон!

Никола Анастасов (1932-2016)

Отиде си Никола Анастасов. Актьорът почина в понеделник вечерта, на 84 г., след боледуване, продължило около година. Последно избяга от болницата и роднините на рождения си ден 22 април тази година, споделят колегите му, за да се върне на сцената, в Сатиричния театър. Това бе и последната му среща с публиката – в спектакъла „Лека форма на тежка депресия“.  

Големият комик бе от поколението, превърнало смеха в убежище от тоталитарната система – същата, която даде благословията си за създаването на Сатирата. Анастасов е поредното голямо име от легендарната трупа на театъра, което си отива – заедно с Георги Калоянчев, Димитър Манчев, Васил Попов, Хиндо Касимов… Свидетели и основатели на Сатиричния театър, за тях той бе като роден дом – затова Анастасов пожела точно там да посрещне последния си рожден ден, у дома. Месеци по-рано, на Никулден, актьорът бе поканен на интервю в Би Ти Ви – тогава той отклони желанието на екипа да присъства в студиото, настоя да бъде от гримьорната му в Сатирата.

Последната премиера на Никола Анастасов бе през април 2015-а, любимия му театър. Аплодиран бе в образа на прокурора от „Убийство в експреса“ от Габор Гьоргеи. Изигра ролята десетина пъти.

Никола Анастасов бе на сцена 61 години. Преди да кандидатства в Театралната академия, не бил стъпвал в театър. Операта била голямата му мечта, бил хорист и посещавал само музикални спектакли. Заради забележки на диригента да си извади ръцете от джобовете, Никола решил да придобие правилна стойка, учейки във ВИТИЗ. Твърди, че го приели, защото извадил късмет.

Първата му професионална изява е във Враца през 1955-а. Две години по-късно в живота му се появява Сатиричният театър, с все цялата трупа. Влиза от спектакъл в спектакъл десетилетия наред. Така и не преодолява сценичната треска – в първите му актьорски години се проявява като безкрайно прозяване, а по-късно с треперене, подобно на гъдел. Първата му голяма роля в Сатирата е в „Когато розите танцуват“ от Валери Петров, 1961 г. Знаменити са театралните му образи в „Римска баня“, „Сако от велур“, „Суматоха“…, както и филмовите в „Пагоните на дявола“, „На всеки километър“, в първия цветен български тв сериал „Нако, Дако и Цако“…

Най-популярните му екранни превъплъщения са като Пейо „Тримата от запаса“ на Зако Хеския и като Димитраки в телевизионната постановка на Хачо Бояджиев „Криворазбраната цивилизация“.

Поклонението е на 12 август от 10 ч. в Сатиричния театър.

Светъл път!

https://youtu.be/_pf2lSJrMxw

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

Bookshop 728×90