Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Почина нобеловият лауреат за литература Марио Варгас Льоса

Отиде си последният представител на златното поколение латиноамерикански писатели

Перуанско-испанският писател Марио Варгас Льоса в библиотеката на Френската академия в Париж на 9 февруари 2023 г. Той е първият писател, който не е писал книги на френски език, приет за член на френския лингвистичен институт. Снимка: ЕПА/БГНЕС - Почина нобеловият лауреат за литература Марио Варгас Льоса

Перуанско-испанският писател Марио Варгас Льоса в библиотеката на Френската академия в Париж на 9 февруари 2023 г. Той е първият писател, който не е писал книги на френски език, приет за член на френския лингвистичен институт. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Нобеловият лауреат за литература Марио Варгас Льоса почина на 89-годишна възраст, съобщи семейството му с пост в социалната мрежа Х.

С дълбока тъга съобщаваме, че нашият баща, Марио Варгас Льоса, почина в Лима, заобиколен от семейството си и в покой на душата“, написа големият син на писателя – Алваро. Съобщението е подписано и от брат му Гонсало и от сестра му Моргана.

Роден в семейство от средната класа в Перу, Марио Варгас Льоса беше един от главните герои на разцвета на латиноамериканската литература през 60-те и 70-те години на миналия век заедно с колумбиеца Габриел Гарсия Маркес и с аржентинеца Хулио Кортасар. Творбите на Варгас Льоса са преведени на тридесет езика.

Роден в Арекипа, в Южно Перу, на 28 март 1936 г., Варгас Льоса е отгледан от майка си и от баба си и дядо си по майчина линия първо в Боливия, а после в Перу. Той учи във военната академия в Лима, след което следва литература и тръгва професионално по пътя на писането първо в журналистиката.

През 1959 г. отива да живее в Париж, за да може да твори и започва да пише, като модел за подражание му е „Мадам Бовари“ на Гюстав Флобер, която той чете всяка вечер преди лягане. В Париж Марио Варгас Льоса е и преводач, преподавател по испански език и журналист за агенция „Франс прес“.  Там той се жени и за своя близка родственица, която е с 10 години по-голяма от него.

Писателската му кариера започва през 1959 г. с първи разкази. Следват редица творби, сред които„Градът и кучетата“, „Зелената къща“, „Разговор в Катедралата“, „Панталеон и посетителките“, „Леля Хулия и писачът“, „Войната в края на света“, „Кой уби Паломино Молеро?“, „Възхвала на мащехата“, „Празникът на козела“, „Лудориите на лошото момиче“, много от които са издадени и на български.

Писателят се зарича да пише до края на дните си, но е привлечен от Кубинската революция на Фидел Кастро, след това обаче се дистанцира от комунистическия режим, разочарован от него. След това продължава да се занимава с политика и дори се кандидатира за президент на Перу като представител на десноцентристка коалиция през 1990 г.

Варгас Льоса поддържа тясно приятелство с Гарсия Маркес, преди мистериозен диспут да доведе до прекратяване на отношенията между двамата.

Варгас Льоса има два брака зад гърба си, а през 2015 г. привлича вниманието и на светските издания заради връзката с испанката от филипински произход Исабел Прейслер, бивша партньорка на певеца Хулио Иглесиас. Седем години по-късно двойката се разделя.

През 2010 г. получава Нобелова награда за литература. Марио Варгас Льоса е носител и на множество други награди, а през 2013 г. е удостоен с почетното звание доктор хонорис кауза на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. През 2016 г. му е присъдена международната награда „Педро Енрикес Уреня“ на Доминиканската република. През 2021 г. е избран за член на Френската академия.

Смятан е за последния представител на златното поколение латиноамерикански писатели.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)