На 85 години почина канадският писател и природозащитник Греъм Гибсън. Смъртта му е настъпила в Лондон, където той придружаваше съпругата си Маргарет Атууд по време на представянията на новата ѝ книга „The Testaments“. През последната седмица Атууд отмени планирани събития заради „непредвидено семейно заболяване“.
Писателката заяви, че семейството ѝ е „опустошено от загубата на Греъм, нашият любим баща, дядо и съпруг, но сме щастливи, че той си отиде бързо, както искаше, и избегна упадъка в по-нататъшна деменция, от която се страхуваше”.
Писателката, която е с Гибсън от началото на 70-те години на миналия век, каза, че „последните им няколко седмици са били прекрасни и той си е отишъл, заобиколен от любов, приятелство и признателност“.
Гибсън страдаше от деменция, диагностициран през 2017-а, но продължаваше да пътува с Атууд, която по-рано този месец сподели пред списание „Тайм“, че е завършила „The Testaments“, докато се грижела за него.
Греъм Гибсън бе сред основателите на Писателския тръст на Канада, част от ръководството на канадския Писателски съюз и негов председател през 1974/75-а. Най-известна е книгата му „Единайсет канадски писатели“, в която провежда дълги интервюта за литературата и писането с Маргарет Атууд, Остин Кларк, Мат Коен, Алис Мънро, Тимъти Финдли, Дейв Годфри… През 1996-а спира да пише романи.
Той беше член на WWF-Канада и председател на Обсерваторията за птици на остров Pelee. Носител е на златен медал от Кралското географско дружество в Канада, съвместно с Атууд и Джейкъб Верхоеф.
Ако не минава и ден, без да ни отворите...
Ако не минава и седмица, без да потърсите „Площад Славейков“ и смятате работата ни за ценна - за вас лично, за културата и за всички нас като общество, подкрепете ни, за да можем да продължим да я вършим. Като независима от никого медия, ние разчитаме само на финансовото съучастие на читатели и рекламодатели.
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG56STSA93001526716808
BIC: TTBBBG22
Банка ДСК
Основание: Дарение