Джеймс Ливайн, един от най-уважаваните диригенти в съвременния свят, е починал на 77-годишна възраст, съобщават чуждестранните медии. Смъртта му е настъпила на 9 март в дома му в Палм Спрингс, но новината бе съобщена седмица по-късно. Причината за кончината му не се посочва.
Ливайн, обявен на корица на списание „Тайм“ през 1983 г. за „водещия маестро на Америка“, има звездна кариера. От 2004 до 2011 г. води Бостънския симфоничен оркестър, но най-голямото признание за работата му идва като диригент на „Метрополитън опера“ – с оперния театър той работи от 1971 г. до 2017 г., когато репутацията му понесе тежък удар след обвинения в сексуален тормоз. Институцията проведе собствено разследване, което доведе до уволнението на диригента през 2018 г. и в крайна сметка до крах на кариерата му.
Завръщането му на сцена трябваше да се случи с концерт на 17 и 21 януари във Флоренция, когато културните събития бяха отменените заради коронавируса.
„Никой друг творец в 137-годишната история на „Мет“ не е имал толкова голямо влияние – казва в изявление Питър Гелб, генерален мениджър на институцията. – Той вдигна музикалните стандарти на „Мет“ до нови висоти по време на работата си, простираща се в пет десетилетия.“
Музикален директор на „Мет“ от 1976 г., през 1986 г. Ливайн е повишен в артистичен директор. Заради влошеното му здраве и необходимостта от операция на гръбнака, през април 2016 г. той става музикален директор емеритус на „Мет“, но продължава да дирижира до 2 декември 2017 г., когато бе последното му излизане на сцената на оперния театър с „Реквием“ от Верди. На тази сцена той излиза 2552 пъти като диригент.
Работил е още като музикален директор на фестивала „Равиния“ (1973 – 1993), поле за изява на Чикагския симфоничен оркестър през летния период, на Мюнхенската филхармония (1999 – 2004) и на Бостънския симфоничен оркестър (2004 – 2011). Дирижира Вагнеровия фестивал в Байройт от 1982 до 1998 г., през 1994 г. представя нова продукция на „Пръстенът на нибелунга“. Често излиза на диригентския пулт на Берлинската и Виенската филхармония. Носител на награди „Грами“, първата от които печели през 1982 г. за най-добро оркестрово изпълнение заедно с Чикагския симфоничен оркестър.
Роден през 1943 г. в семейството на диригент и актриса, талантът му се проявява отрано и още на 10 вече е солист пианист на Симфоничния оркестър в Синсинати. По-късно работи с големи имена в индустрията, включително и с Джордж Сел в Кливландската филхармония.
Ливайн ще бъде запомнен и с дирижирането на хитовия диск „Тримата тенори“ – Лучано Павароти, Хосе Карерас и Пласидо Доминго, който води до национално турне. Особено обичан е от оперните певци, защото е познат с изискването си оркестърът да се ръководи по техните изисквания.
„Увереността е огромна част от изпълнението на един творец, особено при певците, тъй като те не може да изчислят какво се случва – коментира той пред „Асошиейтед прес“ през 1996 г. – Талантът им е в тяхното тяло, не е навън, където е пианото или виолончелото. Според мен певците са герои в това отношение.“
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение