На 84 години почина режисьорът Николай Георгиен, основал експерименталния Театър-студио 4ХС и Театър – лаборатория „Алма Алтер“ към СУ „Св. Климент Охридски“. Новината за смъртта му съобщиха негови ученици във Фейсбук.
„Днес си тръгна геният на нашето време, бащата на българския експериментален театър, учителят, водачът, Господинът, променил лицето на нова България, посветил живота си на театъра, изследователят на непознатото, мисионерът, Човекът, Будителят в истинския смисъл на думата – Николай Георгиев. Заедно с него си отива и част от мен, заедно с него си отива част от нас – учениците и последователите му, но заедно с нас остава част от него“, написа във Фейсбук Петя Йосифова.
За него театърът бе братство и дом.
„Имаше време, когато установих, че е безсмислено да свърша репетиция в 23,30 ч., да се прибирам до апартамента си, а сутринта да идвам обратно на лекции… Просто загуба на време. Така изведнъж театърът ми стана дом. И продължавам да го чувствам така. Няма как да го отнема от себе си, той ще остане такъв“, заяви Георгиев преди време пред „Площад Славейков“.
Роден през 1940 г. в село Кулата, Петричко, Николай Георгиев завършва Юридическия факултет на Софийския университет, а година по-късно постъпва в школата на Йежи Гротовски във Варшава, където учи театрална режисура.
„Йежи Гротовски казваше, че няма масов и немасов зрител – каза приживе Георгиев. – Има човек-зрител. И тук, и в „4хС“, сме наясно, че човекът зрител не е този, който е дошъл да ръкопляска, не е дошъл безусловно да харесва – а да участва. Той е в случването на една група, която е близка по своите вътрешни нагласи. В изкуството не може да се появи нищо, докато сред публиката не се усети мисълта, че има нужда от нещо.“
След завръщането си в България през 1968 г. той създава първия студентски театър-лаборатория у нас „Бим Бом“, но скоро прекратява тази дейност, заминава за Прага, където започва работа в телевизия. Прави 4ХС 20 години по-късно, когато се завръща в България, като театрална паралелка към 22-ро СОУ „Г. С. Раковски“ в София. Сред учениците му са Камелия Тодорова, Нона Йотова, Елена Петрова, Орлин Павлов, Иво Димчев, Антоанета Добрева – Нети, Стефан Щерев, Йоана Захариева, Анна Пападополу, Петя Йосифова-Хънкинс, Ива Свещарова, Вили Прагер, Ралица Кашова, Таня Кожухарова…
От 1996 до 1999 г. Николай Георгиев ръководи Вариететния театър в Габрово с актьори основно негови възпитаници от 4хС. Затварят театъра заради лошо състояние на сградата. По покана на ректора на СУ проф. Боян Биолчев през 2000 г. Николай Георгиев оглавява театъра на Университета, и под негово ръковоство той става Театър-лаборатория „Алма Алтер“.
„Един от Шекспировите спектакли на „4хС“ се казва „Дуел“ – дуел между Хамлет и Дон Кихот. Просто реших да събера тези двама набедени луди в цялата световна литература, и двамата нямат равни по това, че са луди – разказа Георгиев пред „Площад Славейков“. – Направихме спектакъл, в който те действително намериха какво да си кажат. Какво ли? Да бъдеш луд не е случайност – това е дарба, дадена ти от Бога.
А режисьор за мен е онзи, който намери ключа на лудостта.
Животът е малки истини, които трябва да действат като плесници. Раз и това е. Няма обяснения, няма мотивации, няма „затова, защото…“ – грабва те, вървиш.
Ако днес има недостатък на нещо в България, това е недостатъкът на личности. Българийо, през цялата ти история са те водили личности и трябва да направиш така отново да те водят личности!“
РЕЖИСЬОРЪТ НИКОЛАЙ ГЕОРГИЕВ, ЗА КОГОТО СЦЕНАТА СТАНА ДОМ
Николай Георгиев е носител на орден „Св. св. Кирил и Методий“ – първа степен, за неговия принос към развитието на съвременния български театър.
Поклонението пред режисьора ще бъде в четвъртък, 28 ноември, от 12 ч. в столичната църква „Свети Седмочисленици“.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение