Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Почина „теоретикът на божията частица“, физикът Питър Хигс

Питър Хигс (1929-2024). Снимка: ЕПА/БГНЕС - Почина „теоретикът на божията частица“, физикът Питър Хигс

Питър Хигс (1929-2024). Снимка: ЕПА/БГНЕС

Почина един от най-авторитетните физици в света, предсказал съществуването на бозона Хигс, нобеловият лауреат Питър Хигс, съобщава Би Би Си. Хигс е напуснал този свят на 94-годишна възраст в понеделник в Единбург.

През 2013 г. революционният труд на Хигс, доказващ връзките между различните сили във вселената с помощта на частица, пренасяща масата, бе награден с Нобелова награда по физика. От Университета в Единбург коментират в съобщението си за смъртта му, че „визията и въображението на гениалния учен Питър Хигс обогатиха знанията ни за обкръжаващия ни свят“.

Основните си трудове Хигс пише преди повече от половин век – през 60-те и 70-те години на миналия век. Заедно с други физици той се опитва да обясни защо елементарните частици, от които се състои Вселената, притежават маса.

Това поставя началото на търсенето на поредния „Свети Граал“ на теоретичната физика – частица, която може да събере трите фундаментални сили – електромагнетизъм, слабо и силно ядрено взаимодействие – в една обща теория. Вследствие на това е разработен така нареченият Стандартен модел, в който става все по-ясно, че трябва да бъде открита частицата, отговаряща за инертната маса на останалите бозони.

Именно параметрите на тази частица предвижда Питър Хигс в рамките на теорията си за спонтанно нарушение на електрослабата симетрия, теоретично изчислявайки параметрите ú дълго преди да бъде потвърдена чрез експерименти.

През 2012 г. учените в Големия андронен колайдер на ЦЕРН в Швейцария откриха частицата и я нарекоха в чест на нейния теоретик – Хигс бозон.

На следващата година Питър Хигс получи Нобелова награда за откритието си.

Тези, които са го познавали лично, казват, че в живота той е бил срамежлив и избягвал пресата, разказва Би Би Си. Когато му съобщили за връчването на най-голямата награда в света на физиката, той се просълзил и казал на журналистите само едно изречение:

„Много е приятно понякога да се окажеш прав“.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

ДС