Рокабили китаристът Томи Олсъп, избегнал печално известната самолетна катастрофа, убила Бъди Холи, почина на 85 години. Музикантът изгубил чоп с монета за място на полета, а мястото му било заето от тийнейджърската знаменитост Ричи Валънс, също загинал тогава.
В кариерата си Олсъп печели „Грами“, а през годините свири с Мърл Хагард, Рой Орбисън и Уили Нелсън.
Китаристът е заявявал в интервюта, че е мислил за катастрофата и е благодарен на Бог за всеки ден от живота си.
Олсъп е починал в сряда в болница в Спрингфийлд Мисури, заради усложнения след операция на херния, съобщава Би Би Си, като се позовава на сина на музиканта.
Роден като Томи Дъглас Олсъп през 1931 г., той е 12-ото от общо 13 деца. Израства в общността на индианците чероки в градче Оуасо в Оклахома – тогава малко, с едва няколкостотин жители, но впоследствие, през 50-те, превърнало се в център на самолетната индустрия.
Когато е на 16 години, Олсъп пътува на стоп до Тълса, за да гледа ранни рокендрол концерти. По-късно и сам набира смелост да се качи на сцената и в средата на 50-те се изхранва като уличен музикант.
През 1958-а се запознава с Бъди Холи в звукозаписно студио и звездата го кани да се присъедини към бандата му за турне година по-късно. Пресичайки Средна Америка в изключително мразовити условия, много от музикантите заболяват от треска и дори измръзване.
За да избегне автобусното пътуване, Холи решава да наеме чартърен полет между Клиър Лейк, Айова и следващата им дестинация в Минесота. Първоначално е трябвало на самолета да бъде Олсъп, но Валънс – който преди това се е страхувал от летене – го изтормозва да си сменят местата.
„Попита ме четири или пет пъти дали може да лети вместо мен – спомни си през 2007 г. китаристът. – По някаква причина извадих от джоба си монета от 50 цента и я хвърлих. Той избра „ези“ и се падна „ези“. Тогава и казах на Бъди: „Няма да дойда. Аз и Ричи хвърлихме чоп, той ще заеме мястото ми“. Бъди каза: „хубаво“.“
Самолетът се разбива скоро след излизането в пуста местност в Айова. Първоначално Олсъп е записан като една от жертвите, тъй като е дал документите и портфейла си на Холи с молба да прибере пощата му, когато кацне в Минесота.
По-късно катастрофата е обезсмъртена в песента American Pie на Дон Маклийн, а заради нея датата 3 февруари 1959 г. ще бъде наречена „денят, в който музиката умря“.
Ако не минава и ден, без да ни отворите...
Ако не минава и седмица, без да потърсите „Площад Славейков“ и смятате работата ни за ценна - за вас лично, за културата и за всички нас като общество, подкрепете ни, за да можем да продължим да я вършим. Като независима от никого медия, ние разчитаме само на финансовото съучастие на читатели и рекламодатели.
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение