Нобеловата награда за мир отиде при журналисти. Това безпрецедентно решение на Нобеловия комитет идва в изключително важен момент, когато журналистиката е поставена на колене в много страни по света, професионализмът е конкуриран от фалшиви новини и отказ от доверие в експертното мнение, а колеги от медиите рискуват живота си в името на истината.
Подборът на двете имена е изключително важен. Руският журналист Дмитрий Муратов и филипинската му колежка Мария Реса са действащи журналисти, работят в среда, която е истински враждебна към тях.
Вижте още: ДВАМА ЖУРНАЛИСТИ С НОБЕЛ ЗА МИР – ЗА СМЕЛОСТТА ДА КРИТИКУВАТ ВЛАСТТА
Обявяването на имената на наградените събуди множество реакции. Дмитрий Муратов от „Новая газета“ сподели пред няколко руски медии, че изобщо не е очаквал такова решение от Нобеловия комитет. Когато му позвънили, за да му кажат, че е награден, той отхвърлил обаждането от непознатия норвежки номер (за разлика от останалите Нобелови награди, тази за мир се присъжда от Нобелов комитет в Осло, Норвегия – бел. ред.).
„Смешно ми е. Въобще не очаквах. При мен е някакво безумие. Видях обаждане от Норвегия, но го сметнах за нежелателно позвъняване. Но мога да кажа едно: сега ще поемем товара на тази награда за руската журналистика, която се опитват да репресират. Това е всичко. Ще се стараем да помагаме на хората, обявени за „чуждестранни агенти”, които са мачкани и потискани.“
Руското правителство води регистър на медии и личности, обявени за „чуждестранни агенти”, които са задължени да придружават всичко, което напишат, с думите „Това е написано от чуждестранен агент”.
Муратов е първият гражданин на Руската федерация, получил Нобелова награда за мир. Негови сънародници, удостоени с този приз, са физикът правозащитник от СССР Андрей Сахаров (1975 г.) и първият президент на Съветския съюз Михаил Горбачов (1990 г.)
Дмитрий Муратов заявява в материал за медията, която оглавява:
„Днес Нобелова награда за мир получиха Игор Домников, Юрий Шчекотихин, Анна Политковская, Анастасия Бабурова, Станислав Маркелов и Наталия Естемирова.”
Това са шестимата журналисти и сътрудници на „Новая газета“, загубили живота си заради своята работа.
Според кореспондента на „Новая газета“ в Донбас Павел Канигин това е награда за целия екип на медията. Той разказва, че са били номинирани за Нобел вече шест години подред и тази година журналистите изобщо не са очаквали награда.
Освен от поздравления за наградата, по адрес на Дмитрий Муратов се появиха и двусмислени коментари. Маргарита Симонян, главен редактор на RT, например написа в канала си в „Телеграм“:
„Знам със сигурност, че Муратов активно и страстно помага на болни деца и би ми било добре да си мисля, че му дават Нобел за това, а не както обикновено. Поздравления!“
Един от най-видните пиар специалисти в Русия Михаил Виноградов пък пише в профила си във Фейсбук:
„Малко ми е двойнствено по повод Нобеловата награда. От една страна победителите не ги съдят и е добре, когато ценят съотечественици. Морален успех и така нататък. От друга страна, все пак е твърде смело да се нарича „Новая газета“ добро издание. Там го няма навалновският напор, а има едно общо униние – депресия, пресичана от време на време от силно комерсиални материали и разчепкване на съмнителни теми от типа „синия кит“ (легенда за несъществуваща опасна онлайн игра – бел. ред.). Такава е печатната версия. И не го казвам осъдително, а и би било странно точно днес да осъждаме някого. „Новая газета“ има правото да бъде такава, каквато се харесва на себе си и на читателите“.
Изненадващо Муратов, известен като критик на Кремъл, получи похвала от най-високо ниво. Прессекретарят на президента Путин – Дмитрий Песков отбеляза, че Муратов е „талантлив, смел и преследва своите идеали”.
Един от най-преданите на Владимир Путин руски журналисти – Владимир Соловьов, който от 2018 г. води предаването „Москва. Кремъл. Путин.”, в което се прави седмичен обзор на постигнатото от президента, също коментира наградата за Муратов, направи го в своя канал в „Телеграм“:
„Бедният Муратов. Сега навалничетата ще го разкъсат на парчета, поклонниците на Тихановска ще го направят на кайма и само феновете на Грета ще го намажат с екологично чисти фекалии.”
Действително на много места в социалните мрежи привърженици на Алексай Навални обвиняват Муратов в това, че е получил наградата и е станал причина за някакъв „компромис“ от страна на Нобеловия комитет. Смятат, че приемането на наградата от страна на главния редактор на „Новая газета“ е „оправдание за подлостта“ и застрашава живота на Навални, който би бил по-защитен, ако е носител на Нобелова награда. Стига се дотам, че сравняват Нобеловата награда за мир за Дмитрий Муратов с Нобеловата премия за литература, дадена на Шолохов за „Тихият Дон“. Някои вярват, че поздравленията от Кремъл хвърлят сянка върху наградата за независима журналистика.
Реса също коментира новината:
„Не мисля, че тази награда е за мен, тя е за „Rappler“. Още от началото аз – не, ние – казваме, че се борим за фактите – коментира тя в интервю за изданието, на което е основател и собственик. – И когато живеем в свят, в който фактите са обект на дебат, когато най-големият дистрибутор на новини дава приоритет на разпространението на лъжи, украсени с гняв и омраза, и го прави бързо и навсякъде, тогава журналистиката се превръща в активизъм.
Това е трансформацията, през която минахме с „Rappler“. Как правим това, което правим? Как журналистите могат да продължат мисията на журналистиката? Защо е толкова трудно да продължаваме да казваме на обществото, да казваме на света какви са фактите? Битката за фактите, предполагам, е показала на Нобеловия комитет, че свят без факти означава свят без доверие и истина.“
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение