Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Поискаха оставката на Соня Момчилова

Съветът за електронни медии се разграничи от председателката си

Соня Момчилова нарече зверствата в Буча "украинска пропаганда". Снимка: Надежда Пеева/БГНЕС - Поискаха оставката на Соня Момчилова

Соня Момчилова нарече зверствата в Буча "украинска пропаганда". Снимка: Надежда Пеева/БГНЕС

Няколко журналисти и главни редактори на медии стартираха подписка, придружена от открито писмо, в което настояват за оставката на председателката на СЕМ Соня Момчилова. В писмото, адресирано до председателя на Народното събрание, освен това се настоява за спешна промяна в Закона за радиото и телевизията, която да регламентира възможността за освобождаване на председателя на Съвета за електронни медии „поради увреждане на неговия престиж и/или авторитета на държавата”.

Поводът за искането на оставка е интервюто на Соня Момчилова в подкаста на Асен Генов „Контракоментар” от 19 юни. В него тя определи трагедията с клането в град Буча като „украинска пропаганда”, въпреки доказателствата, приети от цялата международна общност и световните институции, че те са дело на руските войници.

Скандално е, че докато ЕС полага усилия срещу хибридните тактики на Кремъл, председателят на българския медиен регулатор артикулира пропагандата на държавата-агресор и се конфронтира с официалната позиция на България и на европейското ни семейство по отношение на войната в Украйна”, казват в писмото си журналистите.

Те настояват още СЕМ да се разграничи от думите на своята председателка и да помогне за освобождаването ѝ от поста. Писмото е подписано от 23-ма журналисти, сред които имена като Михаил Вешим, Калин Манолов, Юлиана Методиева, Стояна Георгиева, Светлана Божилова и др.

Междувременно пресслужбата на Съвета за електронни медии разпространи съобщение, в което наистина се разграничи от твърденията на Соня Момчилова:

Съветът за електронни медии категорично не споделя каквито и да е внушения, свързани с отричането на зверствата в Буча. Става дума за чудовищен акт на мъчения и убийства на цивилни граждани, заради отразяването на които СЕМ се сезира преди повече от година.
По повод войната в Украйна в Съвета за електронни медии са осъществени множество наблюдения на програми на радио- и телевизионни оператори за спазването на Закона за радиото и телевизията. Налице са вече образувани административнонаказателни производства и са наложени имуществени санкции на доставчици, които отричат жестокостите на войната.”

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)

Bookshop 728×90