Изящни римски накити, скрити, за да не попаднат в ръцете на кралицата-воин Будика, ще бъдат показани в изложба, съобщава английският в. „Телеграф“. Бижутата – притежание на богат римски дом, са били набързо закопани в земята от стопанката, ужасена от нашествието на британските племена.
Археолозите ги намират, скрити в кутия под универсален магазин, около 2 хил. по-късно. Сега публиката има шанса да види „Съкровището Фенуик“, наречено така на името на магазина, под който е открито, изложено в замъка Колчестър.
Датирано по времето на бунта на Будика, съкровището съдържа златна и сребърна бижутерия – два чифта обеци, пет пръстена, две златни гривни, 3 сребърни гривни и 26 монети. Открито е по време на предварителни разкопки за разширение на универсалния магазин на Уилямс и Грифин Фенуик на „Хай стрийт“ в Есекс през септември 2014 г. Кутията с накитите е била намерена под някогашния под на къща, унищожена при пожар по време на нападението на Колчестър от армията на кралица Будика през 60 г.
Днес съкровището е дарено от „Фенуик груп“ на Съвета на Колчестър, за да бъде изложено.
„Винаги съществува възможност да бъдат разкрити значителни находки в центъра на Колчестър, с неговата древност и официален статут на най-стария град във Великобритания“, казва Хюго Фенуик, търговски директор на „Фенуик груп“.
Собственичката на бижутата е неизвестна за учените, но според археолозите най-вероятно е била убита, каквато е била обичайната съдба на богатите римлянки, попаднали в ръцете на племето ицени.
Доктор Филип Кръми, директор на Археологическия тръст на Колчестър, описва находката като „ценност от национално значение и една от най-изящните, откривани във Великобритания“.
„Почти бяхме завършили шестмесечното проучване на обекта, когато попаднахме на малка оплетена метална топка – оказа се, че това са бижутата, лежали тук необезпокоявани почти 2000 години”, обяснява Кръми.
Будика е била кралица на ицените, британско племе, живяло в земите на днешен Норфолк и части от Съфолк и Кеймбриджшър. Въстанието на Будика е безуспешен опит на няколко британски племена да победят римската армия.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение