Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Политически лозунги в Помпей и намек за корупция

Древна пекарна черпела избирателите, за да дадат гласа си за когото трябва

Политическата реклама преди 2000 години. Снимка: Археологически парк Помпей - Политически лозунги в Помпей и намек за корупция

Политическата реклама преди 2000 години. Снимка: Археологически парк Помпей

Политически лозунги и намек за изборна корупция откриха археолозите в Помпей. В къща в централната част на града, запазена през годините след трагичното избухване на вулкана Везувий, бяха разчетени надписи, еквивалентни на съвременните предизборни плакати, съобщават издания за археология.

Прави впечатление, че надписите са издълбани не на външната фасада на къщата, където биха били прочетени от минувачите, а вътре в къщата, в стаята, където се намира домашният олтар. Предизборната агитация призовава гласоподавателите да изберат някой си Алус Рустий Верий за поста едил (длъжностно лице в Древен Рим, отговарящо за спортните състезания, строителния надзор, осигуряване на зърнените запаси на града и грижа за инфраструктурата).

Необичайното решение лозунгът да бъде изписан вътре в къщата вероятно намира обяснение в добрата комуникативност на кандидата за позицията, обясняват археолозите. Стаята в къщата най-вероятно е била запазена за политически събития и вечери, в които кандидатът се е представял пред избрани гости.

Въпросният Рустий Верий изглежда е провел добре кампанията си, тъй като историците познават името му като дуумвир, позиция след едила. Високият пост той е заемал през 70-те години на първия век. Дуумвирите са управлявали по двойки на най-високата длъжностна позиция в града с цел да се контролират взаимно, както и да съблюдават за обществения ред и да надзирават административните процеси, уточнява испанският „Ел Паис“.

Къщата с политическия лозунг обаче не принадлежи на самия политик, а на негов отдаден поддръжник. В същия имот археолозите са разкрили пекарна с огромна пещ. Печивата от нея са били раздавани на избирателите срещу обещание, че ще дадат гласа си за когото трябва – доказателство, че почерпката за избирателите далеч предхожда съвремието.

Политическите лица и пекарите „са работили заедно на границата на легалното“, смята Мария Киара Скапатико, професор по латински в университета „Федерико Втори“ в Неапол и съавтор на изследването, в което за първи път се появяват откритията от къщата в Помпей.

„Рустий Верий може би рано е осъзнал, още докато е бил в активна предизборна кампания, че избирателите ценят преди всичко хляба. Предполагаме, че Рустий Верий е финансирал дейността на пекарната директно, както с икономически, така и с политически цели“, допълва тя.

Две змии украсяват домашния олтар в изследваната къща в Помпей, където са се водели политически кампании. Снимка: Археологически парк Помпей

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

ДС