Гран Палѐ, Големият дворец, който всяка година приютява най-значимите културни събития във френската столица – от арт панаири, временни проекти като ретроспективите на Диего Веласкес и Пол Гоген, изложби като Monumenta, до модни ревюта – за първи път от времето на построяването си за Световното изложение през 1900 г. ще бъде реконструиран, съобщава theartnеwspaper.ru.
Най-голямото изложбено пространство на Париж ще бъде затворено за три години от 2020-а. Международното изложение на съвременно изкуство (FIAK), Paris Photo – големият панаир, посветен на художествената фотография, и Парижкото биенале на антиквариата вече си търсят други площи.
Според съобщението на управляващата го организация – Асоциация на националните музеи, в логистиката на Гран Пале ще настъпят значителни промени. Предвижда се различните части на сградата да бъдат свързани по нов начин – от нова пешеходна улица, която ще носи името „Рю де Пале“. Ще бъде отворен и нов вход към Двореца на откритията и изобретенията, който ще бъде присъединен към основното здание.
В обновеното пространство, по чиято организация работи френско-италианското архитектурно бюро LAN, се планира да се провеждат от едно до четири изложения годишно. Общо залите ще бъдат шест, една от тях ще бъде посветена на националните съкровища на Франция (които ще бъдат представени в цифроф вид), в друга е възможно някои от тях да бъдат изложени в оригинал, а в трета ще се разказва за славната история на Двореца и събитията, случвали се в него от 1900 г. насам.
Цената на реконструкцията е 466 милиона евро, от които 288 милиона са отпуснати от държавата, 150 милиона от Асоциация на националните музеи, а други 25 милиона – от компанията „Шанел“, която провежда тук своите модни ревюта.
За посетители Гран Пале ще бъде отворен през пролетта на 2023 г., а през лятото на 2024-а на фона на ефектни декори в голямата зала ще се състоят състезанията по фехтовка и таекуондо от Олимпийските игри.
Гран Пале се намира на булевард „Шанз-Елизе“ и е построен само за 3 години за Световното изложение в Париж през 1900 г. по случай предстоящото начало на ХХ век. Над 40 художника са оформили фасадата от статуи, фризове, мозайки и керамични орнаменти. Но и след Изложението историята на Гран Пале е свързана с интересни събития. От тук тръгват няколко художествени течения, а през Първата световна война Дворецът е превърнат във военна болница.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение