vaklushbooks

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Полска вечер в Зала „България“ с Людмил Ангелов

Рецитал на пианиста отбелязва 75 години от създаването на Полския институт в София

Людмил Ангелов получава комплимент от публиката в Зала „България“. Снимка: Иво Чупетловски за „Кантус Фирмус" - Полска вечер в Зала „България“ с Людмил Ангелов

Людмил Ангелов получава комплимент от публиката в Зала „България“. Снимка: Иво Чупетловски за „Кантус Фирмус"

Рецитал на Людмил Ангелов – събитие, което вече се е превърнало в рядкост на столичната сцена, е следващият концерт от програмата на „Европейски музикален фестивал“. Знаменитият пианист ще излезе сам на сцената в Зала „България“ на 30 ноември.

Вечерта ще започне с Органов хорален прелюд в сол минор от Йохан Себастиан Бах в преработка за пиано от Феручо Бузони и Соната си минор от Ференц Лист. Втората част на програмата е посветена на Балади №1 – 4 на Шопен.

Концертът е посветен на 75-годишнината от създаването на Полския институт в София, затова и се набляга на четирите балади на Шопен – Балада №1 в сол минор, оп. 23, Балада №2 във фа мажор, оп. 38, Балада №3 в ла бемол мажор, оп. 47, Балада №4 във фа минор, оп. 52. Произведенията,  самостоятелни и различни по характер, са създадени под влиянието на литературните балади на полския поет Адам Мицкевич в периода 1831-1842 година.

Людмил Ангелов е носител на награда от международния конкурс „Фредерик Шопен” (Полша), той е признат като един от големите съвременни интерпретатори на композитора и дори няколко пъти е жури на състезанието във Варшава. През последните години той гостува редовно на българска сцена за различни проекти с оркестър, но рециталните му изяви, които са негова запазена марка още от първите години на кариера му, са вече рядкост, отбелязват организаторите.

Подобен тип програма изисква сериозна подготовка и поради моята заетост напоследък имам възможност да правя такъв концерт не повече от веднъж на година“, споделя пианистът в интервю за радио „Класик А“.

В програмата е подбрана също Клавирната соната в си минор от Ференц Лист – крупна творба, която със своята сложност и радикално нова концепция за сонатния цикъл, предизвиква остри отрицателни реакции при появата си през 1853 година, а днес е призната за една от най-важните композиции за пиано на XIX век.

24-тото издание на „Европейски музикален фестивал“ се организира от „Кантус Фирмус“ с финансовата подкрепа на Министерството на културата и Столичната община – Календар на културните събития на Столична община за 2024 г.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg