Музеите и галериите в страната оживяват след работното си време за „Нощ на музеите“. Тази година инициативата ще се проведе на 18 май, събота, а много от институциите ще работят до полунощ с вход свободен. В кампанията се включват и по-малките населени места, много от които са подготвили и допълнителна културна програма.
Само в София над 50 музеи и галерии ще работят извънредно. Националният археологически институт с музей при БАН, Националният исторически музей и Националната галерия са част от институциите в столицата, които ще затворят чак в полунощ. Софийската градска галерия ще затвори половин час преди това, но дотогава посетителите ще могат да разгледат новата изложба „Съзидания“, посветена на 125-годишнината на Дечко Узунов. Експозицията се открива днес, 16 май.
Важна изложба има и в Квадрат 500, където най-скъпата картина на България „Луцифер“ е подредена редом до съперника си „Пазителят на Рая“. Колекцията на Франц фон Щук е изключителна възможност за българската публика, тъй като от десетилетия не е напускала обичайното си място в къщата-музей на художника в Мюнхен. Специално за повода ще има и тур, който започва в 22 ч.
Две нови експозиции очакват ентусиастите в Националния политехнически музей, където ще могат да се видят близо 40 пишещи машини като част от тематичната изложба „310 години пишеща машина“. Пак там може да се види и самостоятелната изложба „Полифония и техника. Динамичен диалог“ на колоритния български художник Вили Николов, чиито произведения вълнуват световни личности като крал Хуан Карлос I, бившия испански министър-председател Хосе Мария Аснар и първия китайски писател с Нобелова награда за литература Мо Йен. Между 18 и 20 ч. екшънът ще бъде в кабинета по физика, където ще тече работилницата с експерименти „Физика в действие“. Входът е с билети на стойност 10 лева.
Обиколката на Националния военноисторически музей ще бъде под съпровода на Гвардейския представителен духов оркестър. Техният концерт ще се проведе от 19 до 20 ч., а от 21 ч. започват кинопрожекции. Музика ще звучи и в „Земята и хората“, където всички постоянни експозиции ще бъдат озвучени от концерт на тръбен орган. Междувременно в Националния исторически музей се провежда „Музикална разходка във времето“ с пианистката и певица Надя Тончева. В програмата са песни на български, френски, италиански, испански и др. езици. В залите на музея в момента археологията е на фокус с изложбите „Дуранкулак. 50 години археологически проучвания“ и „Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2023“.
До 22 ч. ще работят всички филиали на Националния литературен музей, под чиято шапка са къщите на Никола Вапцаров, Пейо Яворов, Петко и Пенчо Славейкови.
За улеснение на посетителите и за радост на любителите на ретро возилата между 18 и 0,30 ч. в столицата ще се движи атракционна ретро линия. Възстановените модели Mercedes-Benz O305G, Чавдар 130, Икарус 280 и Икарус 260 ще свързват музеите в централната градска част с Национален политехнически музей, музей „Земята и хората“ и Национален исторически музей. Повече за линията може да научите на Фейсбук страницата на Сдружение „Градски транспорт и инфраструктура“.
Пълната програма на „Нощ на музеите“ в София може да видите на сайта на Френския институт.
Програмата за цялата страна е достъпна за изтегляне от сайта на Министерство на културата.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN)
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение