Изключителни произведения на изкуството бяха открити от археолози в Помпей през последните седмици, разказва Би Би Си. Според експерти, новите открития са най-доброто, намирано в изпепеления от вулкана Везувий през 79-а година град.
По високите стени на новооткритата банкетна зала са намерени фрески, които изобразяват персонажи от гръцки митове, включително и Елена от Троя. Почти напълно съхранилата се подова мозайка там е изработена от повече от един милион бели мраморни късчета.
Около една трета от древния град предстои да бъде почистена от вулканични отломки и пепел. Последните разкопки са най-мащабните за последните десетилетия и за пореден път потвърждават статута на Помпей като главен източник на информация за културата и живота в Римската империя, коментират от Би Би Си.
Едно от впечатляващите открития е така наречената „тъмна стая“, предназначена за пиршества. Нейните стени вероятно са били оцветени в черно, за да се прикрият саждите от светилниците, осветявали банкетната зала.
„В сумрака картините по стените вероятно са изглеждали като живи„, коментира директорът на Археологическия парк в Помпей Габриел Цухтригел.
Основно украшение на тъмната стая са били две големи фрески. На едната от тях Аполон се опитва да се сдобие с благоволението на троянската принцеса Касандра, предвидила гибелта на Троя след отвличането на Елена. Именно отвличането ú пък е тема на втората фреска.
Банкетната зала с тъмни стени е последното помещение, разчистено в хода на разкопките, започнали в Помпей преди година. Тя е открита в така наречения „Регион 9“. Това е бил голям жилищен и търговски квартал, изцяло засипан от вулканична пепел преди почти 2000 години.
Археолозите работят бързо, за да осигурят качествена защита на новите разкопки, които за пръв път от 2 хилядолетия са изложени на въздействието на околната среда. Намерените артефакти се прибират в специално подготвен склад, върху фреските се нанася специален гипсов клей, за да не се отделят от стените, а тухлените стени се укрепват. На мястото на напълно разрушените покриви се поставят временни покрития.
Още в края на XIX век по време на разкопки в Помпей е било открито помещение, изпълнявало функциите на обществена пералня. Сега в съседство е намерена пекарна. Наблизо е била и резиденцията на богатия жител на града, в чиято къща е била банкетната зала. Според археолозите, пералнята, пекарната и къщата са били част от единен комплекс с общ водопровод. Вероятно са били собственост на един и същи човек. За това говорят и често срещащите се надписи с инициали „ ARV“. Тези букви се появяват по стените, дори по ръжените в пекарната. Според главния археолог на Помпей доктор Софи Хей, „ ARV“ отбелязва името Авел Рустиус Вер (Aulus Rustius Verus).
„Преди това намерихме надписи с негова политическа пропаганда. Знаем, че е бил политик и много богат човек“, коментира пред Би Би Си доктор Хей.
По време на изригването в резиденцията е имало ремонт. Работниците са избягали, изоставяйки внимателно подредени керемиди и гърнета, пълни с варов разтвор, които изглеждат, сякаш след малко ще бъдат използвани. Дървените дръжки на инструментите наблизо обаче отдавна са се разложили. Намерени са останки от отвес, какъвто се използва и днес – оловен конусовиден накрайник с все още неизгнило докрай парче връв.
В една от залите е намерена паднала фреска, която е била изрисувана по тавана. Възстановените ú фрагменти очакват да бъдат събрани като пъзел. По някои от тях се виждат египетски йероглифи, нарисувани чинии, цветя и няколко театрални маски.
Ако банкетната зала представя изисканата част от римския живот, пекарната отразява обратната страна на монетата – робството. Работниците от пекарната са живели и работели в ужасни условия. Спали са притиснати един до друг в близост до магаретата, които мелели житото, в помещение с един единствен прозорец с решетка.
В пекарната са намерени и скелети – единствените открити на разкопките на „Регион 9“. Двама възрастни и дете са били погребани под развалините, по всяка вероятност роби, които не са успели да се спасят от изригването.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение