Един от големите български диригенти и композитор – Константин Илиев, бе почетен със специално издание „100 години от рождението на композитора Константин Илиев“ – пощенска марка и специален пощенски печат.
Марката бе пусната в употреба на официална церемония снощи в Камерната зала на Концертен комплекс „България“. Министър Найден Тодоров разказа за живота и творчеството на Константин Илиев, като напомни, че без него българската музика нямаше да бъде това, което е.
„България има един голям проблем – да не помни онези, които са я направили това, което е днес. Константин Илиев е един от хората, без които българската музика днес нямаше да бъде това, което е. Говоря и за композитора Константин Илиев, и за диригента Константин Илиев, и за общественика Константин Илиев. За своя всъщност кратък живот – 64 години, той е направил страшно много за България“, каза министър Тодоров по време на събитието.
Вижте още: ПРИЗНАТ ДОРИ ОТ ВРАГОВЕТЕ СИ
Маестро Тодоров допълни, че е имал изключително усещане, когато за първи път се е докоснал до предмет, принадлежал на Константин Илиев, по времето, когато е работил във Видинската филхармония.
„Масата в жилището, в което живеех, бе донесена от Константин Илиев и никой не смееше да я докосне, защото тя бе масата на Константин Илиев“, подчерта министър Тодоров.
По думите му, без Константин Илиев нямаше да съществува Русенската опера, а Софийската филхармония е нямало да израсне до оркестър от световна класа. Именно по времето на Константин Илиев е първото световно турне на филхармонията. По времето на бележития композитор и диригент България е била една от водещите страни в света на музиката, подчерта министър Найден Тодоров.
Художник на марката е доц. Стоян Дечев, който разказа, че се е стремял да покаже авантюристичния и творчески дух на Константин Илиев, да разкаже за рисковете, които е поемал като проводник на европейската модерна култура, за характера на неговата музика, провокативна по онова време.
„В тази връзка искам да спомена, че той е писал в едно направление на модерната европейска музика, която се нарича алеаторика, което обяснява присъствието на зарчето в графиката на изданието. Надявам се, че това издание ще предизвика интерес и ще има успех не само сред филателната общност, а и сред артистичния свят“, подчерта доц. Дечев.
На церемонията по валидирането присъстваха още заместник-министърът на външните работи Елена Шекерлетова, ректорът на Националната художествена академия проф. Георги Янков, директорът на Българския културен институт в Берлин Борислав Петранов и други членове на Инициативния комитет.
Тиражът на марката е 6 000 броя. Специалният пощенски печат ще бъде предоставен за използване в Пощенска станция 1000 София за три работни дни, считано от датата на пускане на изданието в употреба.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение