Силно женско присъствие се очертава в програмата на Венецианския филмов фестивал (2-12 септември), първото голямо киносъбитие, което ще се проведе на живо, въпреки пандемията от коронавирус. За разлика от други години, в официалната селекция попадат повече италиански заглавия, тъй като повечето нови международни продукции бяха забавени заради карантината. Това означава и че „Лидо“ ще се лиши от обичайния си холивудски блясък, макар и ограничението за пътуване на американски граждани в Италия да отпада след края на август.
Вижте още: ФЕСТИВАЛЪТ ВЪВ ВЕНЕЦИЯ – ПЪРВИЯТ СВЕТОВЕН КИНОФОРУМ НА ЖИВО СЛЕД COVID-19
Алберто Барбера, директор на форума, обяви селекцията на 28 юли. В програмата на фестивала ще тръгнат филми на Лука Гуаданино, Клоуи Жао, Алекс Гибни… Продукцията на Жао като че ли е най-трепетно очаквана – „Nomadland“ (Страната на номадите) е с участието на Франсис Макдорманд. Филмът е базиран на документалния роман на Джесика Брудър и разказва за възрастни американци, принудени да пътуват из страната с подвижните си домове кемпери в търсене на работа. Мнозина от тях са били сериозно засегнати от краха на световната икономика от 2007-2009 г. В случая със „Страната на номадите“ конкуренцията е оставена на заден план, за сметка на възраждането на кинобизнеса и независимата продукция ще се появи освен това в селекцията на фестивалите в Торонто и Ню Йорк.
Впечатление прави липсата на американски заглавия, затова Венеция обръща погледа си навътре в Европа и по-далеч. Сред акцентите е „Скъпи другари“, най-новият филм на Андрей Кончаловски, базиран на реални събития от 1962 г., когато съветските войски стрелят по стачкуващи в Новочеркаск в опит да прикрият масовите протести на работници от местна фабрика.
Лука Гуаданино, режисьорът на „Назови ме с твоето име“, ще представи „Салваторе: Обущарят на мечтите“, документален филм за Салваторе Ферагамо, основател на популярната марка обувки. Друг документален филм също се очаква да предизвика интерес – „Грета“ на Нейтън Гросман разказва историята на шведската климатична активистка.
Роджър Мичел, режисьор на „Нотинг хил“, ще разкаже за кражбата на портрет на Гоя от Националната галерия на Лондон. Филмът е по истински случай от 1961 г. и е с участието на Хелън Мирън и Джим Броудбенд.
През 2020 г. на фестивала ще има по-малко гости, има и специално изготвен протокол за спазване на социална дистанция и други противоепидемични мерки. Повече прожекции ще се проведат на открито в сравнение с преди.
В минали години фестивалът отнасяше десетки критики, че не обръща нужното внимание на таланта на жените – само две режисьорки бяха представени в конкурсната програма през 2019 г., през 2018 г. – една. През 2020 г. тази неправда е поправена с 8 филма на жени режисьори, които ще се състезават за „Златен лъв“.
Почетна награда за цялостно творчество ще бъде връчена на британската актриса Тилда Суинтън и на актрисата и режисьор от Хонконг Ан Хуей.
ТИЛДА СУИНТЪН СЪС ЗЛАТЕН ЛЪВ ЗА ВСИЧКО ДОТУК
Председател на журито е актрисата Кейт Бланшет.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение