Най-популярните произведения във фондовете на музея „Прадо“ са експонирани в Мадрид по нов начин – наобратно. Така посетителите могат да видят „Менините“ на Диего Веласкес, бижуто на испанския музей, по нов начин с правдива възстановка на задната страна на платното, съобщава „Гардиън“. Експозицията „Reversos“ (Наобратно) се открива на 7 ноември и предлага нов поглед към произведенията, досега запазен единствено за куратори и избрани музейни работници.
Някои от творбите могат да се видят от двете страни – оригинал и репродукция на гърба, а други са поставени с нарисуваната страна към стената. Идеята е да се покажат по-добре посланията, печатите и понякога скиците на гърбовете им, останали скрити толкова дълго. Така автопортретите на Гоя, Ван Гог и Рембранд си правят компания с един привидно благочестив портрет на „Коленичилата монахиня“ на Мартин ван Мейтенс. Едната страна на картината, нарисувана около 1731 г., изобразява монахиня по време на молитва, наблюдавана от по-възрастна жена. От обратната страна обаче наративът рязко се променя и монахинята е изобразена с повдигнато расо и оголени задни части. Двойнствената картина е била собственост на шведския посланик в Париж, който обръщал картината наобратно само за специални гости.

Лицевата и обратната страна на „Коленичилата монахиня“ на Мартин ван Мейтенс. Снимки: Уикипедия и „Прадо“
Представени са 105 експоната от фондовете на испанския музей и 29 заемки от други институции. Те са поместени в две стаи, боядисани в черно, за да създадат „подобна на пещера атмосфера“ на мистерия и откровение.
Идеята се ражда от „Менините“ – в картината самият Веласкес е изобразен, взирайки се в зрителя зад огромното платно, върху което работи, обяснява Мигел Фаломир, директор на „Прадо“.
„Изложбата цели да ни напомни нещо, на което според мен Веласкес също би искал да ни обърне внимание, ако беше тук, а именно, че изкуството – и в частност живописта – не приключва със самото изображение – казва той. – Произведенията на изкуството са триизмерни. Когато се фокусираме само върху изображението, възпроизвело даден момент, замръзнал във времето, има някаква информация, но получаваме много повече, когато се замислим за всичко, което произведението означава като обект. Обичам да казвам, че когато видите изображението, гърба и рамката му, това е като да стоите пред археологическо откритие, всеки слой разказва своя собствена история.“
„Наобратно“ ще остане в залите на „Прадо“ до 3 март 2024 г.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN)
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение