Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Правото на личен живот срещу правото на свобода на изразяване

Защо присъдата над Би Би Си за репортаж от нахлуване на полицията в дома на Клиф Ричард е изключително важна

Клиф Ричард твърди, че плановете му за „професионална работа“ са били „сериозно нарушени“, вследствие на репортажа по Би Би Си. Снимка: ЕПА/БГНЕС - Правото на личен живот срещу правото на свобода на изразяване

Клиф Ричард твърди, че плановете му за „професионална работа“ са били „сериозно нарушени“, вследствие на репортажа по Би Би Си. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Присъдата, произнесена срещу Би Би Си, ще има голямо значение за всички медии.

Съдът прие, че не само използването на снимки от хеликоптер от Би Би Си нарушава правото на личен живот на сър Клиф Ричард. Дори самото споменаване на сър Клиф като заподозрян в полицейското разследване представлява нарушение на личния му живот, пише съдебният кореспондент на Би Би Си Клайв Коулман, след като медията му бе осъдена да плати 190 хиляди паунда обезщетение на Клиф Ричард, защото е показала репортаж от полицейско нахлуване в дома му през август 2014 г.

Вижте още: „В ИНТЕРЕС НА КЛЮКАТА, А НЕ НА ОБЩЕСТВОТО“

Това означава, че занапред хората, които са заподозрени и са обекти на полицейски разследвания, освен при изключителни обстоятелства, имат право на разумно очакване, че въпросът е от лично естество и не бива да попада в медиите.

Ето защо Би Би Си смята, че това е един мрачен ден за медиите.

Ако погледнем към някои от разследванията на полицията, показвани от Би Би Си в миналото, ще забележим, че назоваването на заподозрените понякога води до появата на допълнителни жалби.

Освен това медиите наблюдават внимателно и поведението на полицията.

Застанал до сър Клиф пред сградата на съда, адвокатът му Гидеон Бенаим заяви, че мотивацията на певеца за делото срещу медията е „не била за лична изгода“, а за да се „поправи една грешка“.

По сумите на Бенаим, сър Клиф, който е продал 250 милиона записа, откакто започва да пее през 1958 г., никога не е очаквал, че „неприкосновеността на личния му живот и репутацията му могат да бъдат опетнени по този начин“. Адвокатът разкри, че клиентът му е предложил извънсъдебно споразумение на Би Би Си – срещу „разумна сума за щети и извинение“, но от Би Би Си се държали „предизвикателно“.

Случаят повдига сериозни въпроси за начина, по който ръководството на Би Би Си проучва работата на своите журналисти и как медията се фокусира повече върху осигуряването на ексклузивна история, вместо да зачита правата на участниците в тях като сър Клиф.

Клиф Ричард обяви пред репортери, че няма да коментира повече случая, като добави:

Ще ми отнеме известно време, за да преодолея целия емоционален фактор“.

В отговор на решението на съда, шефът на полицията в Южен Йоркшир Стефан Уотсън заяви, че приема „констатациите“ и отделът му се е извинил още на „много ранен етап“ на певеца за своите грешки.

Творчески застой

Съдията обяви, че ще проведе ново заседание, за да определи допълнителни щети на ищеца. Клиф Ричард разказа пред съда, че плановете му за „професионална работа“ са били „сериозно нарушени“, вследствие на репортажа по Би Би Си.

Той описа как до август 2014-а е работил редовно, като е пускал нов албум на всеки 18 месеца и обикновено е изнасял по няколко концерта годишно. Но след репортажа се е оказал в „положение на творческа забрава“ в продължение на две години, докато прокурорите не са обявили, че няма в какво да бъде обвинен.

Сър Клиф твърди, че правото му на личен живот, съгласно Европейската конвенция за правата на човека, е било нарушено, докато Би Би Си смята, че същата конвенция (получила силата на закон във Великобритания през 2000 г.) защитава свободата на изразяване.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)

Bookshop 728×90