Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

„Пред разстрел“ на Николай Шмиргела вече в Градската градина

Дарение от внучката на скулптора

Аделина Филева, директор на галерията, и столичният кмет Йорданка Фандъкова (първите от ляво надясно) присъстваха на монтирането на скулптурата. Снимка: Софийска градска галерия - „Пред разстрел“ на Николай Шмиргела вече в Градската градина

Аделина Филева, директор на галерията, и столичният кмет Йорданка Фандъкова (първите от ляво надясно) присъстваха на монтирането на скулптурата. Снимка: Софийска градска галерия

Скулптурата „Пред разстрел“ (1985) на Николай Владов – Шмиргела бе поставена в галерията на открито край Софийската градска галерия. Произведението – дарение от внучката на скулптора Юлия Банкова, бе монтирано в градината на 23 юни.

„Пред разстрел“ изобразява жена, очакваща изпълнението на смъртната си присъда на колене, но с гордо вдигната глава. Фигурата се намира в съседство с други две произведения на автора и допълва  групата от негови монументални творби, собственост на СГХГ.

Николай Шмиргела, „Пред разстрел“. Снимка: Софийска градска галерия

Банкова, наследничката на твореца, е направила още няколко дарения – Държавна агенция „Архиви“ получи документите на художника, а Софийската градска галерия се сдоби с 30 пластики гипс, теракота, шамот, бронз с различени размери, и рисунки. Освен скулптурите, СГХГ получи като дарение две живописни платна на Светлин Русев и Георги Баев. От тази колекция галерията откупува и две ранни творби на художничката Вера Лукова.

Скулптурата е монтирана в края на миналата седмица. Снимка: Софийска градска галерия

Николай Шмиргела е член на Дружеството на новите художници (1931) и негов секретар в продължение на 8 години. По време на работата си като карикатурист във вестниците „РЛФ“ (1931) и „Български запад“ (1942) той започва да подписва творбите си с псевдонима Шмиргела, който идва от израза „откъдето мине, бръсне като шмиргел“. Директор е на Националната художествена галерия в периода 1959 – 1964 г., като организира изложби с български творби, включително и на иконопис, в Рим, Мюнхен, Виена и Париж. Създател на постоянната изложба с икони в криптата към храм-паметника „Св. Александър Невски“. Автор е на книгата „Скулптурата по нашите земи“ (1961) и на редица статии и студии в областта на изобразителното изкуство. Негови произведения се намират в Националната галерия, в градските художествени галерии и частни колекции.

ГРЕДИ АССА. ПЪТУВАНИЯ 27 февруари – 5 май 2024 г.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)

ДС