Всичко хубаво предстои…

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

В ЦЕРН превърнаха олово в злато

Търсен векове от алхимиците, процесът стана възможен с Големия адронен ускорител

Използването на Големия адронен ускорител е най-скъпият начин за създаване на злато, отбелязват учените. Снимка: ЕПА/БГНЕС - В ЦЕРН превърнаха олово в злато

Използването на Големия адронен ускорител е най-скъпият начин за създаване на злато, отбелязват учените. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Мечтата на алхимиците от XVII век бе осъществена в ЦЕРН, макар и само за части от секундата. Частици олово са били превърнати в злато с помощта на Големия адронен ускорител, съобщава екип от учени в списание „Nature“.

В продължение на стотици години химиците от миналото са опитвали да превърнат оловото в злато. Но разликите в броя на протоните между елементите (82 за оловото и 79 за златото) правели това невъзможно за постигане по химичен път.

Изследователи от ЦЕРН обаче успяват да постигнат смятаното за невъзможно, като ускоряват оловото до скорост, близка до скоростта на светлината. Йоните на оловото понякога се разминават, вместо да се удрят челно. Когато се сблъскат обаче, интензивното електромагнитно поле около йон може да създаде енергиен импулс под формата на фотони. Фотоните задействат приближаващо се оловно ядро ​​да изхвърли три протона, превръщайки оловото в златно ядро.

Между 2015 и 2018 г. Големият адронен ускорител на ЦЕРН е произвел около 86 милиарда златни ядра от ускорени оловни ядра. Това може и да звучи като значително количество, но всъщност е едва трилиони от грам. Освен това златното ядро издържа около 1 микросекунда.

Процесът е аналогичен на хризопеята, която алхимиците са опитвали преди векове, но ключов за успеха е ускорителят на частици. Накратко, това е най-енергоемкият и скъп начин за създаване на злато, но истински интригуващ за физиците е не толкова резултатът, колкото начинът, по който се изчислява количеството произведено злато. Това се случва с помощта на детектора ALICE (Експеримент с голям йонен ускорител) чрез преброяване на броя на протоните, съпътстващи неутроните, участващи във взаимодействията с оловото – единственият детектор, чрез който може да се наблюдава сложният процес.

Физиците от ЦЕРН отбелязват, че нямат намерение да се отдават по-задълбочено на производството на злато в свободното си време, и подчертават, че по-доброто разбиране на фотоните и начина, по който влияят на ядрата в ускорителя, ще им помогне да използват ускорителя по-ефективно в бъдещето.

ГРЕДИ АССА. ПЪТУВАНИЯ 27 февруари – 5 май 2024 г.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)

Bookshop 728×90