Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Приключенията на Калин Сърменов в Дигиталния свят

Директорът на Сатиричния театър рисува, за да вдъхва позитивизъм

Актьорът Калин Сърменов със свои колеги и почитатели на откриването на изложбата в галерия „Нирвана“. Снимка: Личен архив - Приключенията на Калин Сърменов в Дигиталния свят

Актьорът Калин Сърменов със свои колеги и почитатели на откриването на изложбата в галерия „Нирвана“. Снимка: Личен архив

Позитивизъм, закачливи заглавия, „нирвана“… Тези ключови понятия оформят цялостното звучене на самостоятелната изложба на директора на Сатиричния театър Калин Сърменов.

Галерия „Нирвана“ даде сцена на актьора-художник и неговите картини, рисувани дигитално, върху таблет и с пръсти, фокусирани върху светлината, която винаги побеждава мрака, както отбеляза самият автор в разговор с „Площад Славейков“.

„Дори в най-големия мрак има източник на светлина“, казва той, докато обяснява идеята си за жизненоважния позитивизъм, който липсва в ежедневието ни.

В тази тоналност звучи псевдонимът, с който подписва творбите си – Ведър.

Хората в България изпитват удоволствие да бъде мрачно, да бъде нихилистично, да бъде отчайващо и безпътно. Това често се използва от различни политически и други социални елементи“, смята Калин Сърменов и вярва, че е негово задължение да противодейства на това с картините си.

Този позитивизъм той „прокарва през всички канали на емоциите си“ и това се отразява и на работата на Сатиричния театър, управляван от Сърменов.

Снимка: Личен архив

Актьорът, завършил и режисура в НАТФИЗ, не е любител художник. Той е минал през школата на Художествената гимназия в София във време, „в което всички рисувахме като зверове“, разказва Сърменов. Според него днес вече няма рисувачи, „а нивото, на което рисуват в НХА сега, тогава нямаше да им позволи да завършат дори художествена гимназия“.

Макар че рисува по-скоро за себе си и за приятели и казва, че е продал само 2-3 картини през всички години досега, Калин Сърменов се отнася сериозно към изобразителното изкуство и вярва, че е важно да се проявява професионално отношение към него.

В България в момента се толерира незнанието и любителщината и тя се превърна в мерна единица – изтъква актьорът и посочва, че никак не му е приятно да бъде сравняван със Зуека, който също рисува. – Да ме сравняват със Зуека – нелепо е, ако разбираш малко от тази работа, да правиш такива сравнения.“

Картините, които изглеждат като акварел, всъщност са „дигитално изкуство“ според определението на автора.

„Не съм виждал нещо подобно досега“, коментира той собствения си жанр.

След като ги нарисува на таблет с пръсти, Сърменов ги принтира върху платно, добавя детайли и ги запечатва с лак.

Снимка: Личен архив

Всяка от картините е придружена от кратък хумористичен текст – така ги е представял във Фейсбук пред приятелите си и това е станало нещо като запазена марка.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg